Tone Partljič je postal častni občan mesta Maribor

Borštnikovo srečanje, 20. oktober 2021 ― Naziv častnega občana mesta Maribor je letos prejel Tone Partljič – pisatelj, dramaturg, scenarist in komediograf, dolga leta pa tudi nezamenljivi organizacijski člen Festivala Borštnikovo srečanje. Kot je zapisala občinska Komisija za priznanja in nagrade, Partljič naziv prejme "v znak zahvale in spoštovanja, za življenjsko delo in zasluge, dosežene na področju pisanja, literature, in za aktivnosti na področju družbenega delovanja, s čimer je prispeval k prepoznavnosti in ugledu mesta Maribor doma v ožjem in širšem prostoru".   Tone Partljič je profesionalno kariero začel kot učitelj, a jo kmalu nadaljeval v gledališču kot dramaturg (Drama SNG Maribor), umetniški vodja (Mestno gledališče ljubljansko, SNG Drama Ljubljana), predvsem pa kot dramatik. Velja za najuspešnejšega slovenskega komediografa; piše tudi prozo in literaturo za otroke. Slovenska in druga gledališča so uprizorila več kot 20 njegovih del. Komediji je posvetil večino svojega pisateljskega talenta, je pa tudi mojster proze, pri čemer prevladujejo romani, krajša prozna dela in zbirke črtic. Po mnenju komisije ne gre pozabiti niti njegovega prispevka k razvoju slovenskega filma, domačih nadaljevank in filmov, kjer se podpisuje kot scenarist pomembnih in odmevnih del, pogosto nastalih na podlagi njegovih, lastnih dramskih besedil. Vzporeden s pisanjem je njegov družbeni angažma: v burnih letih med 1983 in 1987 je bil predsednik Društva slovenskih pisateljev, enega najbolj izpostavljenih forumov takratne civilne družbe. V novi državi je skoraj desetletje deloval kot poslanec Državnega zbora.   Sooblikoval podobo Festivala Borštnikovo srečanje S Festivalom Borštnikovo srečanje je bil povezan več kot štirideset let, od začetkov leta 1970, ko je bil na povabilo Branka Gombača prvič v žiriji publike, leto kasneje postane urednik gledališkega lista in član organizacijskega odbora, nato pa je deloval kot član raznih organov Borštnikovega srečanja - od izvršilnega do glavnega odbora, podpredsednika sveta in o

Podeljene so nagrade 24. FSF

FSF, 18. oktober 2021 ― V nedeljo zvečer smo na slavnostni prireditvi v Avditoriju Portorož podelili nagrade 24. FSF Portorož. Zmagovalni film […] The post Podeljene so nagrade 24. FSF appeared first on FSF.

Nedelja na 24. FSF Portorož

FSF, 17. oktober 2021 ― V nedeljo zvečer nestrpno pričakujemo razglasitev letošnjih prejemnikov vesen. Zaključna slovesnost bo ob 19. uriv Glavni dvorani Avditorija Portorož.  Še prej […] The post Nedelja na 24. FSF Portorož appeared first on FSF.

Znani dobitniki primorskih gledaliških nagrad Tantadruj 2021

Borštnikovo srečanje, 8. oktober 2021 ― Tri primorska gledališča - Gledališče Koper, Slovensko stalno gledališče (SSG) iz Trsta in SNG Nova Gorica - so razglasila dobitnike primorskih gledaliških nagrad Tantadruj 2021. Z njimi že enajsto leto zaznamujejo delo posameznih ustvarjalcev, ki spodbujajo umetniško rast in razvoj gledališke umetnosti. Kot najboljša predstava je tričlansko komisijo (Andraž Gombač, Ivana Zajc in Gojmir Lešnjak) prepričala Jugoslavija, moja dežela v režiji Marka Misirače in izvedbi Gledališča Koper, Gledališča Prijedor in Fundacije Friedrich Ebert Stiftung. Nagrado za igralsko stvaritev je prejela Marjuta Slamič za vlogo Bogdane v uprizoritvi jerebika, štrudelj, ples pa še kaj v režiji Jureta Novaka in izvedbi SNG Nova Gorica ter Slovenskega mladinskega gledališča Ljubljana. Za poseben dosežek pa so nagrado prejeli tudi Jure Karas, Joži Šalej in igralci/ustvarjalci songov v predstavi Čudovita v režiji Tijane Zinajić in izvedbi SSG Trst in SiTi Teatra BTC.  Za življensko delo nagrajen Ivo Barišič Strokovna žirija v sestavi Ingrid Kašca Bucik, Nataša Sosič Fabjan in Bine Matoh je nagrado za življenjsko delo podelila dolgoletnemu igralcu in upokojenemu članu ansambla SNG Nova Gorica Ivu Barišiču. "S predanostjo, zanosom in energijo mladeniča, ki v gledališču ni delal, temveč je gledališče živel," je Ivo Barišič ustvaril več kot 200 gledaliških vlog. Naj so bile male ali velike, vselej so bile lucidne in šarmantne, " so zapisali v utemeljitvi, ki je v celoti dostopna tukaj.  Čestitamo!

Kali Malone & Stephen O'Malley

Indigo Festival, 1. oktober 2021 ― Kali Malone je ameriško švedska komponistka in glasbenica, ki živi v Stockholmu. V svojih kompozicijah uporablja posebne uglaševalne sisteme v minimalistični strukturi za orgle, zbor, komorne ansamble in elektroakustične formate. Glasba Kali Malone ima bogato harmonično teksturo s sintetično in akustično instrumentacijo v ponavljajočih se in podaljšanih intervalih. Glasba izžareva izrazite čustvene, dinamične, afektivne odtenke, ki ponujajo osupljivo globino fokusa. Stephen O'Malley je ameriški kitarist, producent, komponist in vizualni umetnik, ki živi v Parizu. Zasnoval je in sodeloval pri številnih drone doom, death/doom in eksperimentalnih glasbenih skupinah, predvsem pri Sunn O))). — V sodelovanju z: SONICA / MoTA - Muzej tranzitornih umetnosti Podpora: Shape platforma — Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Mark Fisher in naš sedanji trenutek: Ali še vedno ni alternative?

Indigo Festival, 1. oktober 2021 ― Najprej, kako se trenutna globalna zdravstvena kriza vključuje v Fisherjevo tezo o kulturnem in političnem sprejemanju kapitalizma? Naslovili in ovrednotili bomo tudi njegovo diagnozo birokratskega delovanja kapitalizma na univerzah in znotraj korporativnega vsakdana. Nazadnje pa bomo ob komentarju izida nedavnih volitev v Nemčiji in Avstriji, pa tudi sporadičnih uspehov emancipacijskih gibanj, poiskali odgovor na Fisherjevo osrednje vprašanje: ali še vedno ni alternative? Nina Power je pisateljica in filozofinja. Je avtorica dela One-Dimensional Woman (Zero books, 2009) in nastajajoče knjige What Do Men Want? (Penguin, 2022). Poučuje na več institucijah, med drugim na The Mary Ward Centre, GCAS College Dublin in IndieThinkers. Mladen Dolar je eden izmed ustanoviteljev »ljubljanske lacanovske šole« in profesor filozofije na Univerzi v Ljubljani. Njegove nedavne knjige so Bit in njen dvojnik (DTP, 2017) in Uprizarjanje konceptov: Spisi o umetnosti (Maska, 2019). Njegova nova knjiga The Riskiest Moment bo kmalu izšla pri Duke University Press. Gregor Moder je filozof in nekdanji performer. Zaposlen je kot višji znanstveni sodelavec na Univerzi v Ljubljani in je avtor dela Hegel in Spinoza: substanca in negativnost (DTP, 2009). Trenutno soureja publikacijo The Ethics of Ernst Lubitsch, ki bo izšla pri R&L in je glavni urednik knjižnega dela založbe Maska. — V sodelovanju z: Zavod Maska — Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Ariane Spanier

Indigo Festival, 30. september 2021 ― Z ljubeznijo do drzne tipografije, igrivosti in gibkosti oblikuje knjige, plakate, ilustracije, identitete ali animacije za naročnike, kot so založba Phaidon, Muzej sodobne umetnosti Skopje, Muzej umetnosti v Yokohami, Kunsthalle Kiel, orkester Narodnega teatra v Mannheimu in mnoge druge. Ariane je tudi umetniška direktorica in sourednica revije Fukt, letne publikacije o sodobni risbi. Njeno delo je bilo objavljeno v časnikih Washington Post, Time in The New York Times Magazine, pa tudi nemški reviji Greenpeace. Je članica mednarodne grafično oblikovalske organizacije AGI (Alliance Graphique Internationale). Ariane bo predstavila vse prednosti in slabosti poklica grafičnega oblikovalca ter urednikovanja neodvisne revije in razkrila, zakaj počenja to, kar počenja. — www.arianespanier.com http://instagram.com/arianespanier — Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.
še novic