Studio Fidèle

Indigo Festival, 5. september 2022 ― Posveča se tiskanju knjig, plakatov, razglednic, letakov in drugih tiskov na papir – za umetnike, podjetja ali posameznike. Redno organizira tudi delavnice za začetnike in za uporabnike z več znanja in izkušnjami. Predstavitev bo v angleškem jeziku.

Renata Zamida

Indigo Festival, 5. september 2022 ― Renata Zamida že več kot 15 let dela kot kulturna menedžerka v slovenskem ustvarjalnem sektorju, večinoma v založništvu. Kot direktorica Centra Rog v Ljubljani je trenutno osredotočena na razvoj tega novega ustvarjalnega središča in javnega zavoda. Je avtorica številnih strokovnih člankov, mentorica razvojnih projektov v kulturnem in kreativnem sektorju, izvaja delavnice v Sloveniji in tujini. Pogovor bo v slovenskem jeziku.

COVID-19 sledilnik

Indigo Festival, 5. september 2022 ― Kot poudarjajo v društvu, so pravilno zbrani ter ažurno in transparentno objavljeni podatki ključnega pomena za učinkovit odziv sistemov javnega zdravstvenega varstva. Šele tako objavljeni podatki so temelj za razumevanje dogajanja, aktivno samozaščitno ravnanje ljudi in sprejemanje ukrepov. Projekt je z zbiranjem podatkov marca 2020 začel Luka Renko, zdaj pa v njem dejavno sodeluje med 20 in 45 ljudi. Nastaja z množičnim prostovoljnim sodelovanjem (t. i. crowdsourcingom), pri katerem lahko vsak prispeva po svojih močeh, v ekipi pa poleg zdravnikov sodelujejo tudi biologi, podjetniki, inženirji, oblikovalci, psihologi, novinarji ter drugi znanstveniki in strokovnjaki. COVID-19 Sledilnik je prejemnik velike nagrade Brumen 2022.

Ruben Pater

Indigo Festival, 5. september 2022 ― Pod nazivom »Untold Stories« (Neizpovedane zgodbe) Ruben Pater ustvarja vizualne pripovedi, ki podpirajo solidarnost, pravičnost in enakost. Projekt se je začel v sodelovanju z drugimi disciplinami, njegov cilj pa je odpreti in oblikovati nove poglede na kompleksne družbene in politične probleme z ustvarjanjem vizualnih zgodb, ki s pomočjo podob, tiskanih in interaktivnih medijev ter filma dosegajo široko občinstvo. Avtorjev »Drone Survival Guide« (Priročnik za preživetje v boju proti dronom, 2013) je pritegnil svetovno pozornost z razpravo o vojaških dronih; v knjigi »The Politics of Design« (Politika oblikovanja, 2016) obravnava odgovornost oblikovalcev na področju vizualne kulture, njegova zadnja knjiga »CAPS LOCK« (2021) pa je referenčno delo, ki na podlagi jasnih jezikovnih in vizualnih primerov prikazuje, kako sta grafično oblikovanje in kapitalizem postala neločljivo povezana. Predavanje bo v angleškem jeziku.

Saša Mächtig

Indigo Festival, 5. september 2022 ― V šestdesetih letih, ko so svet pretresale vsakovrstne družbene in tehnološke preobrazbe, je zasnoval rdeči kiosk K67, utelešenje majhne, »celične« metabolistične arhitekture, in ga v velikem številu – 7.500 ponovitev – razpršil po svetu kot primer »network« arhitekture, ki je kmalu dobil sloves legende. Za njegov tržni uspeh je veliko pomenilo tudi hitro povabilo MoME, newyorškega muzeja za sodobno umetnost, v zbirko presežkov oblikovanja 20. stoletja. Prav tam je K67 po 48 letih doživel revalorizacijo na razstavi »Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia 1948–1980«. Že naslednje leto se je primerek »socializma« znašel sredi polmilijonskega vsakodnevnega toka ljudi, ki obliva središče kapitalističnega sveta, Times Square. K67 danes ni tuj niti Tokiu, Nagoji, Londonu in Parizu, Stockholmu ali Zürichu. In kot je zapisal »Der Standard«, je K67 v novem K21 dobil svojo posodobitev tudi na Dunaju. Modularni »network« arhitekturi so sledili drugi prototipni industrijski proizvodi – mnogi so po 60 letih še vedno v uporabi. »Der Standard« je Mächtigov pristop oziroma produkt opisal kot »Arhitektura kot Fiat 500« (»Der Fiat 500 der Architektur«). Izhodišča Mächtigovega inovativnega strateškega sistemskega iskanja prepoznamo v konceptu Ravnikarjevega reformnega študija v okviru znamenite transdisciplinarne smeri B. Mächtig na svoji življenjski poti zlahka prehaja od realizacij v strokovni praksi do vloge učitelja in odgovornega pospeševalca razvoja stroke v socioekonomskem političnem kontekstu – v razumevanju lokalnih in globalnih družbenih in tehnoloških sprememb. Med vrhunce njegovega delovanja sodita organizacija in izvedba 17. svetovnega kongresa industrijskih oblikovalcev (ICSID) leta 1992 v Sloveniji, pod leta 1987 v Amsterdamu promoviranim geslom »Na križišču – svet sprememb/spremembe v svetu«. Pogovor bo v slovenskem jeziku.

Bill Kouligas

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― V svoji umetniški praksi jemlje navdih iz najraznovrstnejših virov, tradicij in subkultur, ki jih prilagaja in umešča v sodobno življenje s pomočjo nenehno razvijajočega se eksperimentiranja z različnimi mediji in večdimenzionalnimi deli – skozi zvok, vizualno podobo in performans. Z neodvisnim ustvarjanjem in vizijo poslanstva glasbene založbe izkazuje izjemno sposobnost premikanja mej glasbenih žanrov in vstopanja v neznane svetove. Doslej je nastopil na priznanih prizoriščih, kot so londonski ICA, MoMA PS1, Volksbühne v Berlinu, Kammerspiele v Münchnu ter Muzej Viktorije in Alberta v Londonu, pa tudi na drugih festivalih in v različnih klubih (Berghain, Mutek, Unsound, Transmediale, CTM, če jih naštejemo le nekaj). Predstavitev bo v angleškem jeziku.

Steve Goodman

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― Goodman je kot lastnik založbe Hyperdub sodeloval z umetniki kot, so Burial, DJ Rashad, Zomby in Fatima Al Qadiri. Leta 2009 je izdal knjigo Sonic Warfare: Sound, Affect, and the Ecology of Fear. Jaša Bužinel je glasbeni novinar (The Quietus, Mladina, Radio Študent ...), soavtor oddaje Partijska linija na Radiu Študent, soustanovitelj kolektiva Cosmic Sex ... Pogovor bo v angleškem jeziku.

aya

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― Pri delu se ukvarja predvsem s transfigurativno močjo izkušnje in spomina na fizično telo. Njen težko pričakovani LP-prvenec »im hole« bo predvidoma izšel 22. oktobra 2022 pri britanski založbi Hyperdub, v preteklosti pa je svojo glasbo izdajala pri založbah Local Action, 2BReal, Tri Angle Records, Astral Plane Recordings in Wisdom Teeth. Skupaj z BFTT vodi založbo YCO (Yes Come On). Poleg dobrodelnih dejavnosti, ki jih opravlja kot samooklicana prva dama tihotapstva, se trenutno že tretje leto mudi na mesečni umetniški rezidenci in ustvarja na radiu NTS, ki ji je izjemno pri srcu.

Kode9

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― S svojim pokojnim sodelavcem The Spaceape je bil eden od ustanovnih članov zgodnje dubstep scene. Izdal je štiri dolgometražne albume: Memories of the Future (2006), Black Sun (2011), Nothing (2015) in Escapology (2022). Goodman je kot lastnik založbe Hyperdub sodeloval z umetniki, kot so Burial, DJ Rashad, Zomby in Fatima Al Qadiri. Leta 2009 je izdal knjigo Sonic Warfare: Sound, Affect, and the Ecology of Fear.

Via Negativa: Physis

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― »Država? Kaj je to? Država pravim temu, kjer se počasnih samomor vseh - imenuje življenje. Za odvečne je bila iznajdena država! Tam, kjer se neha država, se šele začne človek, ki ni odvečen.« Friedrich Nietzsche Država potrebuje ljudi, ki so dovolj šibki, da postanejo odvisni in dovolj pridni, da ostanejo koristni. Demokracija se je vkopala v katakombe zdravih, odgovornih in normalnih. Ni demokracije za bolezen in umiranje, ni demokracije za vizije upornega duha ali trepetanje šibkega srca – ni demokracije za naravo. Toda narava, čeprav je navajena umirati, ima še vedno dovolj moči, da se upre civiliziranju; in civilizacija, čeprav je pripravljena tvegati vse za lastno samoohranitev, ima še vedno dovolj časa, da ustavi teror »dobrih in pravičnih«. »Physis« posvečamo Friedrichu Nietzscheju, ki je 3. januarja 1889 doživel živčni zlom, po letu 1898 pa serijo možganskih kapi, zaradi česar je bil delno paraliziran. Umrl je 25. avgusta 1900 zaradi pljučnice. Diagnoza njegove »duševne bolezni« je še vedno predmet medicinskih razprav. Predstava je nastajala v času pandemije Covid-19. Zaradi prepovedi javnih prireditev smo februarja 2021 predstavo v celoti adaptirali za video. _______ USTVARJALCI PREDSTAVE ZAMISEL: Anita Wach, Bojan Jablanovec KONCEPT IN REŽIJA: Bojan Jablanovec KOREOGRAFIJA: Anita Wach, Kristina Aleksova FRIEDRICH NIETZSCHE: Grega Zorc Uporabljeni so odlomki iz knjige Friedrich Nietzsche: Tako je govoril Zaratursta (Slovenska matica, Ljubjana 1984; prevedel Janko Moder) ODVEČNI: Aleksandra Kmetič, Anita Wach, Daniele Tenze, Ena Kurtalić, Jernej Škof, Kristina Aleksova, Loup Abramovici, Mitja Lovše, Neža Blažič, Nina Goropečnik, Olja Grubić, Rok Kravanja, Sara Horžen, Timotej Novaković, Tina Habun (Tjaša Črnigoj), Rea Vogrinčič, Vesna Hauschild in Lena GLASBA IN OBLIKOVANJE ZVOKA: Eduardo Raon Uporabljeni tudi odlomki iz del Jacques Offenbach: Orphée aux Enfers – Galop infernal, Aram Khachaturian: Sabre Dance, Jacques Offenbach: Les Contes d’Hoffmann – Les o

reConvert

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― Švicarski duo reConvert (Lorenzo Colombo in Roberto Maqueda) se je porajal kot naravna razširitev repertoarja tolkal v zadnjih 70-tih letih in postal pečat identitete, ki zavrača generične definicije in stavi na kontinuirano delo med različnimi umetniki, pri katerem je v ospredju preizpraševanje dogem akademije. Ob težavah pri opredeljevanju vidikov tolkalca našega časa zaradi evolucije, ki jo je doživel »instrument« sam po sebi, reConvert postavlja estetsko vprašanje brez kompleksov, ki se ne bavi z naravnimi mejami in opredelitvami pojmov. Na pol poti med tolkali in elektroniko bi nove projekte, s katerimi se sooča reConvert, lahko poimenovali z različnimi pridevniki, pri čemer nobenega od njih ne bi mogli opredeliti v celoti in do konca. Lorenzo Colombo je tolkalist, ki se posveča raziskovanju in promociji nove glasbe. Sodeluje s sodobnimi glasbenimi skupinami, kot so Divertimento Ensemble, MDI Ensemble, Athelas Sinfonietta Copenhagen ali Sentieri Selvaggi. Colombo sodeluje z več komornimi glasbenimi skupinami, ki poskušajo raziskovati različne jezike, vključno z elektroniko, videom in/ali instalacijami. Heterodoksnega tolkalca Roberta Maquedo zanimajo avantgardna umetnost, nove oblike komunikacije, pa tudi njihova implementacija v zvočno-glasbeno ustvarjanje našega časa. Študiral je pri Christianu Diersteinu, Fredu Frithu in Håkonu Steneu, trenutno živi med Baslom in Kopenhagnom Produkcija: KUD Mreža Podpora: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo RS, Švicarski svet za umetnost Pro Helvetia

Via Negativa: Physis

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― »Država? Kaj je to? Država pravim temu, kjer se počasnih samomor vseh - imenuje življenje. Za odvečne je bila iznajdena država! Tam, kjer se neha država, se šele začne človek, ki ni odvečen.« Friedrich Nietzsche Država potrebuje ljudi, ki so dovolj šibki, da postanejo odvisni in dovolj pridni, da ostanejo koristni. Demokracija se je vkopala v katakombe zdravih, odgovornih in normalnih. Ni demokracije za bolezen in umiranje, ni demokracije za vizije upornega duha ali trepetanje šibkega srca – ni demokracije za naravo. Toda narava, čeprav je navajena umirati, ima še vedno dovolj moči, da se upre civiliziranju; in civilizacija, čeprav je pripravljena tvegati vse za lastno samoohranitev, ima še vedno dovolj časa, da ustavi teror »dobrih in pravičnih«. »Physis« posvečamo Friedrichu Nietzscheju, ki je 3. januarja 1889 doživel živčni zlom, po letu 1898 pa serijo možganskih kapi, zaradi česar je bil delno paraliziran. Umrl je 25. avgusta 1900 zaradi pljučnice. Diagnoza njegove »duševne bolezni« je še vedno predmet medicinskih razprav. Predstava je nastajala v času pandemije Covid-19. Zaradi prepovedi javnih prireditev smo februarja 2021 predstavo v celoti adaptirali za video. _______ USTVARJALCI PREDSTAVE ZAMISEL: Anita Wach, Bojan Jablanovec KONCEPT IN REŽIJA: Bojan Jablanovec KOREOGRAFIJA: Anita Wach, Kristina Aleksova FRIEDRICH NIETZSCHE: Grega Zorc Uporabljeni so odlomki iz knjige Friedrich Nietzsche: Tako je govoril Zaratursta (Slovenska matica, Ljubjana 1984; prevedel Janko Moder) ODVEČNI: Aleksandra Kmetič, Anita Wach, Daniele Tenze, Ena Kurtalić, Jernej Škof, Kristina Aleksova, Loup Abramovici, Mitja Lovše, Neža Blažič, Nina Goropečnik, Olja Grubić, Rok Kravanja, Sara Horžen, Timotej Novaković, Tina Habun (Tjaša Črnigoj), Rea Vogrinčič, Vesna Hauschild in Lena GLASBA IN OBLIKOVANJE ZVOKA: Eduardo Raon Uporabljeni tudi odlomki iz del Jacques Offenbach: Orphée aux Enfers – Galop infernal, Aram Khachaturian: Sabre Dance, Jacques Offenbach: Les Contes d’Hoffmann – Les o

II/III

Indigo Festival, 29. avgust 2022 ― Glasbenika orjeta ledino na razmeroma samotnem področju temnega ambientalnega žanra v Sloveniji in odpirata prostor novim generacijam zvočnih ustvarjalcev v regiji. V svoji glasbi prepletata obdelane posnetke s terena z zvoki električne harfe, ustvarjata močne ritme s pomočjo lastnih ali posnetih vzorcev zvoka ter nasploh presenečata poslušalca z nenavadnimi domišljijskimi zvoki. Na enako odbito fantazijsko pot popeljeta gledalce svojih nastopov, ki jih vodita od atmosferičnih poletov na krilih drona prek ožarjenih arpeggiev in glissandov pa vse do napetih sintetičnih blazinic. Njune kozmične nastope z razlogom opisujejo kot gledališke performanse, saj je ultimativni cilj dua izpovedati zgodbo s pomočjo natančno odmerjene dramaturgije. Urška, ki glasbo napaja z elementi klasične izobrazbe ter s številnimi izkušnjami z avtorskimi projekti, sodelovanji in skupinskim igranjem, in Tine, steber lokalne elektronske glasbene scene, prelivata svoje desetletno prijateljstvo v zunajzemeljsko glasbeno doživetje, kar dosledno dokazujeta na svojem kritično izjemno dobro sprejetem EP-prvencu »It could be paradise«, pa tudi na svojih nastopih na vseh vidnejših kulturnih prizoriščih, festivalih in dogodkih v avtonomnih conah po Sloveniji. Duo II/III trenutno že preučuje materiale za prihajajoči albumski prvenec; navezujejo se na teme, kot sta krhkost spominov, interpretacij in intervencij ter razpetost med glasnostjo in tišino.

25. Festival mladih kultur Kunigunda

Kunigunda, 29. avgust 2022 ― 1998. "Skupina štirih mladih, tesno povezanih in kakovostne zabavne željnih kljubovalnežev, ki se zbirajo okrog Mladinskega centra Velenje, sklene: "Če imajo festival študenti, ga bomo imeli tudi mi." Zamisli si glasbeni festival na Velenjskem gradu in ga poimenuje Kunigunda." 2022. Petindvajset let kasneje mladi skupaj z mladinskimi delavci, društvi in organizacijami še vedno prirejajo devetdnevni The post 25. Festival mladih kultur Kunigunda appeared first on Kunigunda.
še novic