Naravnost do srca

Pogledi, 10. maj 2015 ― V dvajsetih letih prejšnjega stoletja je radoživi bosonogi temnopolti deček, krščen kot McKinley Morganfield, vsak dan brodil po razvejenih močvirjih v bližini domače kolibe v porečju Misisipija. Raziskoval je vse tisto, kar mulce njegovih let zanima. Te avanture pa niso bile všeč njegovi babici, ki je morala navihanca vsak večer temeljito umiti in z njega sprati »okoliško« radovednost. Ko ga je povlekla iz domačega korita, je na dnu ostala samo blatna voda. Legenda pravi, da je Muddy Waters tako dobil svoje »pravo« ime. 
Kingsman: The Secret Service (2014)

Kingsman: The Secret Service (2014)

Filmski kotiček, 8. maj 2015 ― Slovenski naslov: Kingsman: Tajna služba Država: VBLeto: 2014Žanri: Akcija, Avantura, KomedijaDolžina: 129' ,  Imdb Režija: Matthew VaughnScenarij: Matthew Vaughn,  Jane GoldmanIgrajo: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson, Michael Caine, Mark Strong, Sofia Boutella Na tem koščku spleta akcijski spektakli resda niso najbolj vroča roba in čeprav redno spremljam ponudbo aktualnih uspešnic, te po ogledu navadno ostanejo brez samostojnega zapisa in končajo v rubriki Mesečnik. Z naslovno zadevo sem imel podoben načrt, nekje v ozadju pa se je vseeno skrival kanček upanja, da Matthew Vaughn lahko ponovi delček čarovnije njegovega drugega celovečerca. Seveda govorim o izjemno zabavnem Kick-Ass (2010), predvsem zato, ker Kingsman: Tajna služba za Vaughna na nek način pomeni vrnitev na teritorij komičnega akcijskega spektakla. Daleč od tega, da bi me motili resnejši toni krimiča Layer Cake, ki je Londončana izstrelil v orbito, saj je do ohladitve mojih odnosov z Vauhnom prišlo predvsem po dveh čezlužniških projektih (Zvezdni prah, Možje X: Prvi razred), saj sem mnenja, da je delo na podobnih filmih (ki jih, mimogrede, ne doživljam kot slabe), v resnici potrata njegovega talenta. Od njega pričakujemo filme kot je Kick-Ass in filme, kakršen je Kingsman. Odlična otvoritev z Money for Nothing je napovedala dinamično izkušnjo, vse kar je sledilo za tem, pa je povsem upravičilo rabo zimzelene rock uspešnice. Večni problem akcijskih spektaklov je, da sami sebe jemljejo preveč resno, toda Vaughn je na srečo eden tistih, ki v material zna vbrizgati pravo dozo norčavosti in komedije. Pozabite na vohune in tajne agente tipa James Bond, Ethan Hunt, Jason Bourne, Jack Bauer…, že dejstvo, da o njih poslušate že vrsto let, jim na nek način jemlje kredibilnost. Kingsman... nam ponuja edinstveno priložnost: na velikem platnu lahko vidimo ustroj in delovanje resnične tajne službe, ki je tako tajna, da za njej obstoj pred tem filmom ni vedel nihče (izjema, ki potrjuje pravilo

Revolucija na luni

Pogledi, 8. maj 2015 ― Ruska avantgarda je eden najvznemirljivejših pojavov v umetnosti 20. stoletja. Ta siloviti izbruh raznovrstnih ustvarjalnih energij se je povrhu vsega zgodil v času in prostoru, ko je umetnost dobila redko priložnost, da tvorneje poseže v družbo kot sicer. 

Dva moža v kampusu, da o razširjanju zavesti ne govorimo

Pogledi, 8. maj 2015 ― »Angleški humor« je ustaljena besedna zveza. Tako kot »francoski siri«, »italijanski čevlji«, »nemški avtomobili« ali »ameriški filmi« pomeni esenco najboljšega, kar ima določeni narod ponuditi svetu. Saj ne, da Britanci v dolgi zgodovini svojega imperija ne bi sveta osrečili še s čim, recimo koloniziranih ozemelj z železniškimi tračnicami in kriketom … Ampak »angleški humor« je edini, ki je kljuboval zatonu kolonializma in se širil tudi v dobi »mehke moči«. Posebno prikladno pri njem je, da je lahko naperjen tudi proti samemu sebi oziroma proti narodu, ki si ga je izmislil. 
Jam-mot deun-eun bam [Sleepless Night] (2012)

Jam-mot deun-eun bam [Sleepless Night] (2012)

Filmski kotiček, 7. maj 2015 ― Slovenski naslov: -Država: J.KorejaLeto: 2012Žanri: DramaDolžina: 65' ,  ImdbRežija: Jang Kun-JaeScenarij: Jang Kun-JaeIgrajo: Kim Soo-hyun, Kim Joo-ryoung, Yoo Jong-yeon, Kim Hee-yeon, Lee Hee-seong Južnokorejska kinematografija v zadnjem desetletju funkcionira v skladu s kapitalistično usmeritvijo države: snemanje filmov je v prvi vrsti posel, z jasno začrtanimi ekonomskimi cilji. Pravijo, da so Korejci zelo trendovski narod, ki z odprtimi rokami zgrabi vsak, še tako banalen svetovni trend, kar jih tipična značilnost potrošniško naravnane družbe. Potrošništvo nedvomno ima pozitivne ekonomske učinke in predstavlja eno gonilnih sil nadaljnjega razvoja, a s seboj prinaša tudi določene slabosti. V takšnem okolju se filmska industrija razvija v skladu s tržnimi pravili, zato sem se v svojih pisarijah večkrat hudoval nad vedno večjo podobnostjo med  južnokorejskim in ameriškim mainstreamom. Sledenje ameriškemu modelu je pripeljalo do podobnih rezultatov: drastičen padec kakovosti srednje in visokobudžetnih filmskih projektov, ter umik kreativnosti in drugačnosti v neodvisne, nizkoproračunske vode. To je področje, na katerem se dogajajo nove, razburljive stvari v južnokorejskem filmu. Iz perspektive mednarodnega gledalca je slabša stran takšnih trendov predvsem veliko manjša dostopnost tovrstne produkcije, oziroma odsotnost mednarodne distribucije, ki je v večini primerov omejena na festivalski krogotok.  Eden izmed naslovov iz korejskega neodvisnega bazena je Sleepless Night, drugi film mladega Jang Kun-Jaeja, ki so ga spremljevalci korejske neodvisne produkcije registrirali že ob hvaljenem prvencu Eighteen (Hwoi-o-ri Ba-lam, 2009). Neprespane noči so potret mladega korejskega para, ki po nekaj sladkih letih skupnega življenja počasi spoznava, da je napočil čas za naslednji korak: opredelitev bodočih ciljev in določitev smeri, v kateri se bo razvijalo njuno razmerje. Par živi v majhnem, a udobnem seulskem apartmaju, on (Kim Soo-hyun) je delavec v tovarni, ona (Kim
Zakaj nas kino draži

Zakaj nas kino draži

Pogledi, 7. maj 2015 ― V iztekajoči se filmski sezoni se je tako na globalni kot na lokalni ravni pogosto »razmišljalo« o tem, kaj nas v kinu »rajca«, raznovrstnost teh del – od hollywoodske uspešnice 50 odtenkov sive do domačega dokumentarca Kino, ki je preveč videl – pa nas je spomnila na to, da je erotika morda prav v filmski umetnosti, kjer je igra med vidnim in zakritim vseskozi prisotna, še najbolj doma. 
Med poslanstvom in trgom

Med poslanstvom in trgom

Pogledi, 7. maj 2015 ― Neposredni povod za pogovor z Mojco Menart je bila nedavna predstavitev produkcije 2014. Beseda pa je nanesla tudi na druge teme in zagate, ki pestijo slovensko glasbeno založništvo in se v dejavnosti – zaradi njene posebne vloge – kažejo z večkratnimi učinki. 
Tudi metafora postavlja enačbe

Tudi metafora postavlja enačbe

Pogledi, 6. maj 2015 ― V okviru evropskega književnega in prevodnega projekta TransStar je Ljubljano po desetih letih ponovno obiskal pisatelj, pesnik, prevajalec in literarni teoretik Raoul Schrott, provokativni raziskovalec Iliade, »homerskega vprašanja« in povezav med naravoslovjem in poezijo. 
še novic