Lutke imajo veliko izrazno moč

Lutke imajo veliko izrazno moč

ARS Jezikovni pogovori, 22. januar 2020 ― So odličen medij za komunikacijo med vzgojiteljem in otrokom ter izboljšujejo medsebojne odnose. Lutke zadnja leta postajajo uveljavljena metoda za dosego učnih ciljev, pojasnjuje dr. Helena Korošec, višja predavateljica za področje lutkovnega, gledališkega in filmskega izražanja na oddelku za predšolsko vzgojo na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Lutke so tudi odličen medij za komunikacijo med vzgojiteljem in otrokom ter med otroki samimi. Kot posrednik v komunikaciji celo izboljšujejo medsebojne odnose. Raziskovalce je zanimalo, kako vsakodnevna, vsakodnevna uporaba lutk v skupini vpliva na socialno vedenje otrok. “Spremljali smo štiri kategorije vedenja in ugotovili, da se je po treh mesecih vključevanja različnih metod dela z lutko zmanjšalo agresivno vedenje, zadržani otroci so se bolj vključevali v dejavnosti, povečalo se je prosocialno vedenje, zlasti se je pokazala velika sprememba pri razvoju empatije. Vzgojiteljice in učiteljice so ocenile, da so si otroci ob uporabi lutk izboljšali pozornost in so pri dejavnostih dlje časa vztrajali,” opisuje dr. Korošec. Kakšno izrazno moč imajo lutke in zakaj so pomembne za sporazumevanje z drugimi in svetom, raziskujemo v oddaji Jezikovni pogovori.
Tomi Janežič

Tomi Janežič

ARS Oder, 22. januar 2020 ― O prisotnosti in procesu igralca, o prostoru in zvoku kot soigralcu O prisotnosti igralcev na odru, ki ni konvencionalna ali pa običajna. O različnih vrstah komunikacije v gledališču, o plastenju in ne ilustraciji življenja na odru … o razstavljanju gledališča. Pa tudi o odgovornosti ustvarjalca do zgodbe, ki se uprizarja, in do občinstva, ki uprizoritvi prisostvuje.
Urban Koder II.

Urban Koder II.

ARS Skladatelj tedna, 22. januar 2020 ― Glasba Urbana Kodra za gledališke predstave Urban Koder je svoje spoštovanje do literature in dramskih del dokazal s komponiranjem glasbe za gledališče. V sedemdesetih in osemdesetih letih minulega stoletja je bil najbolj zaželen skladatelj, saj je napisal glasbo za 96 predstav.
038: Njegova temna tvar

038: Njegova temna tvar

O.B.O.D., 21. januar 2020 ― Za osemintrideseto epizodo podkasta O.B.O.D. so agentje Mito, Igor in Aljoša v Kino Bežigrad še enkrat povabili zdaj že stalnega gosta Boštjana Gorenca – Pižamo in se s skupnimi močmi lotili serije (in knjig in filmov) Njegova temna tvar. Pižama se trudi biti “jezikovno prijeten” in spet poskrbi za kulturni vložek s citiranjem Izgubljenega raja; […]
038: Njegova temna tvar

038: Njegova temna tvar

O.B.O.D., 21. januar 2020 ― Za osemintrideseto epizodo podkasta O.B.O.D. so agentje Mito, Igor in Aljoša v Kino Bežigrad še enkrat povabili zdaj že stalnega gosta Boštjana Gorenca – Pižamo in se s skupnimi močmi lotili serije (in knjig in filmov) Njegova temna tvar. Pižama se trudi biti “jezikovno prijeten” in spet poskrbi za kulturni vložek s citiranjem Izgubljenega raja; […]

Brane Senegačnik: Ime česa je kultura?

ARS Esej na radiu, 21. januar 2020 ― Glavno področje znanstvenega raziskovanja filologa in pesnika Braneta Senegačnika je grška dramatika, še posebej tragedija. Glavno področje znanstvenega raziskovanja filologa in pesnika Braneta Senegačnika je grška dramatika, še posebej tragedija. V oddaji boste slišali njegov esej z naslovom Ime česa je kultura? Objavljen je bil v zborniku Temelji prihodnosti (2015); bereta ga Jasna Rodošek in Bernard Stramič. Glasbena tema v oddaji so odlomki iz Tria v g-molu Rista Savina; igral je Klavirski trio Konservatorija za glasbo Ljubljana. Oblikovalec zvoka je bil Vojko Frelih, glasbeno opremo je izbral Mihael Kozjek, oddajo je uredil Andrej Rot.
Med naravo in kulturo: Kozjanski regijski park

Med naravo in kulturo: Kozjanski regijski park

ARS Ars humana, 21. januar 2020 ― O izginjanju mokrišč in živalskih vrst, ki jih naseljujejo Pri nas in po svetu počasi izginjajo mokrišča in živalske vrste, ki so odvisne od njihove ohranitve in ravnotežja v okolju. Tako med bolj ogrožene vrste sodijo tudi dvoživke, na katere preži precej nevarnosti, od izgube habitatov do odsekov cest, čez katere se žabe odpravljajo v selitvenih obdobjih. V sklepni oddaji iz cikla Med naravo in kulturo tokrat predstavljamo varnostne ukrepe, s katerimi v Kozjanskem parku in drugod po Sloveniji poskušajo omiliti ali celo preprečiti izginjanje dvoživk. Slišali boste posnetek okrogle mize, ki je novembra lani v organizaciji programa Ars in Kozjanskega parka potekala v Podsredi. Z Mojco Kunst, direktorico Kozjanskega parka, Dušanom Klenovškom, višjim naravovarstvenim svetovalcem v Kozjanskem parku, in dr. Katjo Poboljšaj iz Centra za kartografijo favne in flore se je pogovarjala Magda Tušar. Vabljeni k poslušanju.
Urban Koder I.

Urban Koder I.

ARS Skladatelj tedna, 21. januar 2020 ― Prva oddaja v nizu petih, posvečenih Urbanu Kodru, bo namenjena njegovemu zgodnjemu, predvsem jazzovskemu ustvarjanju Oddaja Skladatelj tedna bo v tednu pred slovenskim kulturnim praznikom posvečena glasbi enega najpomembnejših slovenskih skladateljev – Urbana Kodra. Leta 1953 je zbral nekatere najboljše soliste iz radijskega orkestra in sestavil zasedbo, ki se je pozneje poimenovala Ljubljanski jazz ansambel. Po besedah samega Urbana Kodra »niso igrali čistega dixielanda, ampak mainstream«. Sčasoma so postali verjetno najbolj priljubljena mala džezovska zasedba.
Skladatelj Michel Corrette

Skladatelj Michel Corrette

ARS Obiski kraljice, 20. januar 2020 ― Od njegove smrti letos mineva 225 let. Tokratno oddajo Obiski kraljice posvečamo Michelu Corretti, organistu in skladatelju, od čigar smrti letos mineva 225 let. Rodil se je leta 1707 v francoskem Rouenu, umrl pa je v Parizu leta 1795. Z orglami se je srečal že zgodaj, saj je bil organist tudi njegov oče Gaspard, po vsej verjetnosti tudi njegov prvi orgelski učitelj. Marsikatere podrobnosti o življenju Michela Corette niso znane, a zdi se, da se je z glasbo resneje začel ukvarjati leta 1720, ko je, z namenom nadaljnjega glasbenega izobraževanja zapustil rojstno mesto. A leta 1725 se je vrnil domov v Rouen in postal organist v cerkvi sv. Magdalene. Od leta 1727 dalje si je služil kruh kot glasbeni učitelj, kmalu zatem se je preselil v Pariz, kjer se je leta 1733 poročil z Marie-Catherine Morize. V njegovi, precej obsežni glasbeni zapuščini najdemo precej orgelskih kompozicij, med njimi tudi orgelske koncerte.
Reka kot EPK2020 v znamenju mota “pristanišče različnosti”

Reka kot EPK2020 v znamenju mota “pristanišče različnosti”

ARS Kulturna panorama, 19. januar 2020 ― Danes na Reki začenjajo EPK z "Opero Industriale", v kateri sodeluje 130 izvajalcev, med njimi tudi delavski orkester z zvoki delovnih strojev, kot hommage vsem delavcem, ki so gradili nekdanje industrijsko mesto Začenjamo z najnovejšimi učinki uvedbe nižjega, 5 % davka na knjigo, nadaljujemo z današnjim začetkom programa Reka EPK 2020, predstavljamo pa tudi poudarke nove razstave »Srbski modernizem od 1880-1950« v Narodni galeriji. Opozarjamo tudi na opus videov in filmov Mihe Vipotnika v Slovenski kinoteki, na pravkar odprto razstavo arhitekta Borisa Podrecce ob njegovi 80-letnici na Dunaju, napovedujemo novo sezono »Anton Podbevšek Teatra« iz Novega mesta ter na pogovor z italijanskim ministrom za kulturo, ki ga je pripravil naš dopisnik iz Rima. Prihodnjo soboto odpira vrata druga letošnja Evropska prestolnica kulture (EPK Gallway na Irskem)
Rok Biček

Rok Biček

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 19. januar 2020 ― Prejemnik nagrade Prešernovega sklada za dokumentarni film Družina Gost oddaje je nagrajenec Prešernovega sklada Rok Biček, filmski režiser, scenarist, montažer in producent. Nagrado Prešernovega sklada Biček prejema za svoj drugi celovečerni film, dokumentarec Družina. Kot je v obrazložitvi zapisala Mateja Valentinčič, je film Družina “boleče intimna, a hkrati univerzalna psihosocialna kronika odraščanja v deprivilegiranem okolju, kar je režiser snemal celo desetletje. Vstopanje v odraslost je mučno za vsakogar, za otroke iz disfunkcionalnih družin pa še bolj.” V pogovoru z Urbanom Tarmanom je Rok Biček pojasnil, zakaj ne želi več komentirati slovenske filmske politike. Od premiere svojega celovečernega prvenca Razredni sovražnik se je namreč pogosto javno angažiral za izboljšanje razmer filmskega ustvarjanja, vendar je spoznal, da to nikogar ne zanima. “Če bi koga od odločevalcev, ki lahko kaj spremenijo, to zanimalo, bi že spremenil,” je dejal Rok Biček v oddaji Naši umetniki pred mikrofonom.  
Wow wow I ready made

Wow wow I ready made

ARS Likovni odmevi, 18. januar 2020 ― Goran Trbuljak, znan tudi kot filmski ustvarjalec, predstavlja tihožitja predmetov, vezanih na različna področja njegovega delovanja Goran Trbuljak, vsestranski vizualni umetnik, pionir konceptualne umetnosti, filmski ustvarjalec in avtor animiranih filmov iz Zagreba, v Galeriji Photon prikazuje najnovejši cikel svojih fotografij iz serije Skice za skulpturo. Gre za tihožitja s predmeti, ki so nekakšni atributi njegovih dveh poklicev – opazimo predmete kot so merilci svetlobe, kamere ali različna strokovna literatura. Trbuljak želi s temi tihožitji zastavljati širša vprašanja o mehanizmih umetnostnega sistema, ki določajo, kaj razumemo kot umetniško delo. Ta vprašanja so ga zanimala že na začetku njegove umetniške poti, ko je v 60ih letih prejšnjega stoletja kot del t.i. Nove umetniške prakse iskal alternativne načine ustvarjanja in razstavljanja. O razstavi in o likovnem delu ustvarjalca se je Aleksandra Saška Gruden pogovarjala z avtorjem Goranom Trbuljakom in kustosinjo razstave Branko Benčić.
Izdajalec, Vsi proti vsem, Dragan Bjelogrlić, Filmski festival v Rotterdamu

Izdajalec, Vsi proti vsem, Dragan Bjelogrlić, Filmski festival v Rotterdamu

ARS Gremo v kino, 18. januar 2020 ― Dragan Bjelogrlić je obiskal Piran in na Festivalu evropskega in mediteranskega filma prejel nagrado za prispevek k evropski kinematografiji Ocenili bomo biografski film Izdajalec italijanskega režiserja Marca Bellocchia o mafijskem skesancu Tommasu Buscetti ter nov slovenski film Vsi proti vsem. Režiser in scenarist Andrej Košak je dogajanje postavil v manjše slovensko mesto, kjer se odvija umazani predvolilni boj za oblast. Pogovarjali se bomo s srbskim igralcem, scenaristom in producentom Draganom Bjelogrlićem, ki je obiskal Piran in na Festivalu evropskega in mediteranskega filma prejel nagrado za avtorski prispevek k evropski kinematografiji. Iz Pirana se bomo odpravili v Rotterdam, kjer do konca tedna poteka 49. mednarodni filmski festival.
Glasbene bitke in lamentacije /5/

Glasbene bitke in lamentacije /5/

ARS Skladatelj tedna, 18. januar 2020 ― Nekatere glasbene bitke ne slikajo dejanskih spopadov z orožjem, bobni in fanfarami, temveč pripovedujejo o boju med dobrim in zlim. To tematiko pogosto najdemo v […] Nekatere glasbene bitke ne slikajo dejanskih spopadov z orožjem, bobni in fanfarami, temveč pripovedujejo o boju med dobrim in zlim. To tematiko pogosto najdemo v ensaladah. Najbolj znani skladatelj takšnih skladb je Matheo Flecha, ki je ustvarjal v tridesetih in štiridesetih letih šestnajstega stoletja. Njegove ensalade je skoraj trideset let po njegovi smrti izdal njegov nečak in o njihovi priljubljenosti pričajo nešteti prepisih in priredbe. Poleg Flechove glasbe v oddaji predstavljamo tudi skladbe Bernarda Storaceja, Clémenta Janequina, Andree Gabrielija in Andréja Philidorja.
še novic