048: Specijal iz karantene V: Zvezdne steze: Picard

048: Specijal iz karantene V: Zvezdne steze: Picard

O.B.O.D., 21. april 2020 ― Oseminštirideseta epizoda podkasta O.B.O.D. je že peti specijal iz karantene. (Ne, ni še konec …) Agentje Mito, Igor in Aljoša so v goste povabili dve legendi tega posla, Opazovalca, Anžeta Tomića in Jureta Godlerja, kajti tema pogovora je bila serija Star Trek: Picard. In tokrat se niti niso posebej trudili biti kratki. Še več, epizoda se začne s […]
048: Specijal iz karantene V: Zvezdne steze: Picard

048: Specijal iz karantene V: Zvezdne steze: Picard

O.B.O.D., 21. april 2020 ― Oseminštirideseta epizoda podkasta O.B.O.D. je že peti specijal iz karantene. (Ne, ni še konec …) Agentje Mito, Igor in Aljoša so v goste povabili dve legendi tega posla, Opazovalca, Anžeta Tomića in Jureta Godlerja, kajti tema pogovora je bila serija Star Trek: Picard. In tokrat se niti niso posebej trudili biti kratki. Še več, epizoda se začne s […]

Aleksandar Gatalica: Mesto in smrt v literaturi

ARS Esej na radiu, 21. april 2020 ― Aleksander Gatalica je prizna srbski pisatelj, ki se v eseju Mesto in smrt v literaturi spopade z večnim človekovim vprašanjem o smrti. Aleksandar Gatalica je eden najbolj priznanih sodobnih srbskih pisateljev, tudi eden najbolj branih in prevajanih. Literarna zgodovina ga označuje za »klasičnega modernista«. Številna njegova dela temeljijo na zgodovinskih dokumentih in psevdozgodovinskih dejstvih, ki jih avtor spretno prepleta s fikcijo. V preteklih dveh letih sta v slovenščini izšla njegova romana Velika vojna in Nevidni. V oddaji boste slišali njegov esej z naslovom Mesto in smrt v literaturi. Prevedla ga je Mateja Komel Snoj, brala pa napovedovalka Maja Moll. Glasbeni vrinki so bili odlomki iz skladbe Črni angeli Georgea Crumba v izvedbi kvarteta Kairos. Oddajo je zvočno oblikoval Blaž Kumše, urednika oddaje sta Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Ljubezenska pisma nemških skladateljev /1 /: Albert Lortzing in Max Reger

Ljubezenska pisma nemških skladateljev /1 /: Albert Lortzing in Max Reger

ARS Skladatelj tedna, 21. april 2020 ― Albert Lortzing in Max Reger sta si bila po načinu življenja in glasbi, ki sta jo ustvarila, zelo različna. To se kaže tudi v pismih, ki sta jih pošiljala svojima izvoljenkama. Ljubezenska pisma nemških skladateljev je tokratna tema oddaje Skladatelj tedna. Spoznavali jih bomo skupaj z glasbo, katere nastanek je bil nemalokrat pogojen prav z ljubeznijo – srečno ali še pogosteje – z nesrečno. Albert Lortzing in Max Reger sta si bila po načinu življenja in glasbi, ki sta jo ustvarila, zelo različna. To se kaže tudi v pismih, ki sta jih pošiljala svojima izvoljenkama.
Celovec, Trst, Ljubljana: Skupna oddaja o knjigah in pandemiji

Celovec, Trst, Ljubljana: Skupna oddaja o knjigah in pandemiji

ARS Ars humana, 20. april 2020 ― Založništvo je že beležilo rahlo rast, nato pa se je zgodila pandemija... Sodelovanje Radia Trst A, slovenskega programa ORF v Celovcu in programa Ars smo tokrat namenili vprašanju prihodnosti knjig po pandemiji. Jasno je, da karantena ni pripomogla k večjemu številu bralcev. V Sloveniji denimo spletni trgovci beležijo kar 540-odstotno rast povpraševanja po utežeh, 100-odstotno rast nakupov veslaških naprav in dobro tretjino večje zanimanje za tekaške steze. Še več, na Hrvaškem so med karanteno zabeležili večje povpraševanje po televizijah, kot pred svetovnim prvenstvom v nogometu. Medtem je povečanje obsega spletnih nakupov knjig v Sloveniji, Avstriji in Italiji malenkostno. Po osamosvojitveni vojni, ki je bila za založništvo podoben šok kot trenutna pandemija, je Državna založba Slovenije prodala prvo knjigo šele po treh mesecih. Zakaj karantena, ko naj bi načeloma več ljudi imelo čas brati, ni povzročila vrnitve branja, kaj čaka založništvo po koncu pandemije in kaj zaprtje knjigarn pomeni za usodo knjižnega trga in branja nasploh, bodo v skupni oddaji pred svetovnim dnevom knjige razmišljali: član uredniškega odbora Goriške Mohorjeve družbe in ravnatelj Državnega izobraževalnega zavoda Simon Gregorčič Peter Černic, urednik v Mohorjevi založbi v Celovcu Adrian Kert in profesor založniških študij na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani Miha Kovač.
Britanski orglavec Roger Sayer

Britanski orglavec Roger Sayer

ARS Obiski kraljice, 20. april 2020 ― in glasba J. S. Bacha, F. Mendelssohna, J. Rheinbergerja in C. Tournemira V oddaji predstavljamo recital britanskega orglavca Rogerja Sayerja, ki ga je izvedel v cerkvi Temple v Londonu. Sayer je organist in glasbeni vodja v tej cerkvi od leta 2013. Svojo glasbeno pot je začel kot zborovski pevec, kasneje pa je študiral na Kraljevem glasbenem kolidžu pri organistu in skladatelju Nicholasu Danbyju. Orgelsko znanje je pridobival tudi v znameniti londonski katedrali sv. Pavla, potem pa je postal pomožni in nato še glavni organist in glasbeni vodja v Rochestrski stolnici. Mednarodno kariero je uspešno začel z zmago na mednarodnem orgelskem tekmovanju v kraju St. Albans leta 1989. Posnel je vrsto zgoščenk, med njimi vsa orgelska dela Johanna Sebastiana Bacha in vseh 20 orgelskih sonat Josepha Rheinbergerja. Dela teh skladateljev je uvrstil tudi na svoj recital v cerkvi Temple.
Kako kulturne organizacije in ustvarjalci v Sloveniji premagujejo koronakrizo?

Kako kulturne organizacije in ustvarjalci v Sloveniji premagujejo koronakrizo?

ARS Kulturna panorama, 19. april 2020 ― Katere interventne ukrepe koristijo in s katerimi dilemami se srečujejo? Kako kulturne organizacije in ustvarjalci v Sloveniji premagujejo koronakrizo? Samozaposlenim v kulturi pri tem pomaga mesečni temeljni dohodek. Javni zavodi z višjim tržnim deležem se soočajo s posebno negotovostjo prav tako kot nevladne organizacije, ki so vpete v mednarodno okolje. Založniška podjetja krepijo spletno prodajo, a nihče ne ve, kdaj se bodo kupci vrnili v knjigarne. Katere ukrepe koristijo kulturne organizacije in ustvarjalci in s katerimi dilemami se srečujejo pri svojem delu?
Alenka Bole Vrabec

Alenka Bole Vrabec

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 19. april 2020 ― V spomin dramske igralke, prevajalke temljnih del hispanoameriške književnosti Pred dobrim mesecem dni je preminila Alenka Bole Vrabec, vrhunska književna prevajalka, nagrajena s Sovretovo nagrado, po osnovnem poklicu pa dramska igralka, najprej zaposlena v Slovenskem mladinskem gledališču. Ker pa se je Alenka Bole Vrabec več desetletij posvečala gledališkemu ljubiteljstvu na Gorenjskem, je bila tudi režiserka in idejni vodja. Pred osmimi leti je Vida Curk z Alenko Bole Vrabec posnela pogovor. Tako kot vedno – in še nekaj dni pred smrtjo – je bila umetnica polna energije. Oddaja v spomin na Alenko Bole Vrabec, ki nam je v slovenskih prevodih približala literarne mojstrovine Gabriela Garcie Marquesa, Carlosa Fuentesa, Camilla Joseja Celle, Miguela Angela Asturiasa in drugih literatov.
Spregledani vidiki vsakdana

Spregledani vidiki vsakdana

ARS Likovni odmevi, 18. april 2020 ― Pogovor s Tanjo Lažetić Delo umetnice Tanje Lažetić je raznoliko, pomembno pa jo zaznamuje razmislek o vsakdanu, dejstvih in pojavih, ki jih večinoma spregledamo. V zgodnejših delih je pogosto tematizirala dom – tega v času, ko smo doma več kot prej, čutimo in razumemo drugače. Prav na začetku epidemije pa je Tanja Lažetić na rezidenci v Nemčiji razmišljala o dotiku.

Opus bratov Coen, Night Fishing, začetki ustvarjanja Karpa Godine, Erotikon

ARS Gremo v kino, 18. april 2020 ― Najboljša dela slovitih bratov Coen, kratki film Parka Chan-wooka in Chan-kyonga, restavrirani filmi Karpa Godine na spletu, film z Ito Rino v glavni vlogi Kinematografi ostajajo zaprti, k sreči pa lahko filme gledamo tudi na domačih zaslonih. Na Televiziji Slovenija v rubriki Kinoteka začenjajo cikel filmov bratov Joela in Ethana Coena – v oddaji bomo poročali o tem, zakaj vrsto njunih filmov uvrščamo med sodobne klasike. Na Kinodvorovi spletni strani si lahko ogledamo več filmov – med drugim kratki film Night Fishing, nagrajen z zlatim medvedom na Berlinskem filmskem festivalu. Film sta posnela Park Chan-wook (Stari, Služkinja) in njegov brat Chan-kyong. Na spletni strani Baza slovenskih filmov pa je na ogled vrsta restavriranih del Karpa Godine z začetka šestdesetih in sedemdesetih let. V čast nekdanjemu direktorju Slovenske Kinoteke Silvanu Furlanu in njegovi 15 obletnici smrti pa si lahko na Kinodvorovi spletni strani ogledate klasiko nemega filma Erotikon, v katerem nastopa prva slovenska filmska zvezda Ita Rina. O vsem tem in še več v tokratni oddaji Gremo v kino. Vabljeni k poslušanju!
John Lewis /5/

John Lewis /5/

ARS Skladatelj tedna, 18. april 2020 ― Cikel oddaj o pianistu in skladatelju Johnu Lewisu ob stoletnici rojstva Cikel Skladatelj tedna bo ta teden posvečen ustvarjanju Johna Lewisa, enega najpomembnejših pianistov in skladateljev dvajsetega stoletja. Letos zaznamujemo stoletnico njegovega rojstva. Njegov slog igranja je bil ritmično razgiban, natančen, melodičen in prefinjen. V svojem komponiranju je povzel tudi prvine baročne glasbe – še posebej uspešno v zasedbi Modern Jazz Quartet. V zadnji oddaji bomo poslušali predvsem skladbe Johna Lewisa, ki jih je navdihnila glasba Johanna Sebastiana Bacha.
Benečija, fantovske pesmi

Benečija, fantovske pesmi

ARS Za en bokal muzike, 17. april 2020 ― Ob koncu šestdesetih let jih je med zamejskimi Slovenci v Italiji posnel Pavle Merku. V oddaji Za en bokal muzike bomo tokrat slišali fantovske pesmi, kakor jih je večinoma ob koncu šestdesetih let med zamejskimi Slovenci v Italiji posnel Pavle Merku. Oddajo je pripravil Tomaž Rauch.
Marij Čuk: Črni obroč

Marij Čuk: Črni obroč

ARS Izšlo je, 17. april 2020 ― Prvi roman o požigu Narodnega doma v Trstu. Črni obroč Marija Čuka, sodobnega slovenskega pesnika, pisatelja, kritika, dramatika, novinarja, pred bralca postavi v Trst poleti leta 1920. Zaljubljenica Otto in Flora prideta z Dunaja v to obmorsko mesto, ki od prve svetovne vojne naprej ni več avstroogrsko, temveč italijansko. Trst se obiskovalcema kaže kot očarljivo, privlačno sredozemsko središče, kraj uživanja in prijetnih sprehodov, vendar hkrati odkrivata vedno bolj utesnjujoče, zagatne in na koncu strašljive poteze kraja, v katerem se krepijo ideje iredentizma, vsakršnega sovraštva proti Slovencem, Slovanom, pa tudi Avstrijcem in drugim tujcem. Fašizem začenja svoj uničujoči pohod na začetku katerega je prav požig slovenskega Narodnega doma 13. julija 1920 v Trstu. O tem torej beremo v prvem romanu, ki se osredotoča na čas, ko je gorel Narodni dom v Trstu, ki ga v oddaji Izšlo je predstavlja avtor Marij Čuk v pogovoru s Tadejo Krečič. Roman Črni obroč je izšel pri založbi Mladika v Trstu.
O romanu Snežane Brumec Eden izmed nas

O romanu Snežane Brumec Eden izmed nas

ARS Svet kulture, 17. april 2020 ― Pa tudi o pomoči Evropske komisije na področju kulturnega in ustvarjalnega sektorja Snežana Brumec, s katero se je za oddajo Svet kulture pogovarjal Marko Golja, je izdala roman o pilotu Alojziju Knapu. Gre za biografsko delo o enem prvih slovenskih letalcev, ki je prastric avtorice, v njem pa ta razkrije tudi ljubezensko plat Knapovega življenja. V oddaji danes tudi preverjamo, kakšno pomoč je za reševanje težav v kulturnem in ustvarjalnem sektorju pripravila Evropska komisija; ukrepe pa bodo morale sprejeti posamezne države članice. Vabljene in vabljeni k poslušanju!
John Lewis /4/

John Lewis /4/

ARS Skladatelj tedna, 17. april 2020 ― Cikel oddaj o pianistu in skladatelju Johnu Lewisu ob stoletnici rojstva Cikel Skladatelj tedna bo ta teden posvečen ustvarjanju Johna Lewisa, enega najpomembnejših pianistov in skladateljev dvajsetega stoletja. Letos zaznamujemo stoletnico njegovega rojstva. Njegov slog igranja je bil ritmično razgiban, natančen, melodičen in prefinjen. V svojem komponiranju je povzel tudi prvine baročne glasbe – še posebej uspešno v zasedbi Modern Jazz Quartet. V četrtek bodo na vrsti skladbe Johna Lewisa iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja.
še novic