Dr. Tomaž Simetinger – koroški “Obraz kulture”

Kamra.si, 3. april ― S prvoaprilskim domoznanskim večerom Obrazi kulture smo po v knjižnici ponovno pričeli obujati pogovorne večere, na katerih predstavljamo Korošce, avtorje domačine, ki s svojim delom pomembno zaznamujejo naš širši kulturni prostor. Gost večera je bil etnolog in kulturni antropolog dr. Tomaž Simetinger. Izredno zanimiv in iskriv pogovor z gostom je moderirala Darja Štirn.
Nataša Prosenc Stearns: Med telesom in prostorom II: Proces (2025-03-31)

Nataša Prosenc Stearns: Med telesom in prostorom II: Proces (2025-03-31)

DIVA video arhiv, 1. april ― Drugi program prikaza filmskega/video opusa Nataše Prosenc Stearns s skupnim naslovom Med telesom in prostorom prinaša dva kratka eksperimentalna filma iz devetdesetih DvojnikinČas?, ki zastavljata vprašanje o smislu bivanja, Sokratov proces, omnibus triindvajsetih različnih avtoric_jev, poskuša odgovoriti z bivanjem kot uresničevanjem določene etične pozicije.Priprava programa: SCCA-Ljubljana in Slovenska kinoteka, kurirala: Vesna Bukovec, Robert Kuret.Projekcijo v Sloven...

Dokumentarni film Nepal – »izgubljen« in znova najden

Arhiv RS, 31. marec ― V Slovenskem filmskem arhivu pri Arhivu Republike Slovenije hranimo precej gorniških filmov in filmskega gradiva s himalajskih odprav. Med posnetki tako po obsegu kot kakovosti izstopajo filmi, ki ga je posnel Aleš Kunaver. Posebno zgodbo zasluži dokumentarni film Nepal iz leta 1962, ki je vrsto let veljal za izgubljenega.

Izobraževanje kot priprava na preizkus (13. 05. 2025)

ZAC, 31. marec ― Na podlagi 39. člena Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (Ur. l. RS, 30/2006, 51/2014) in v skladu s 3. členom Pravilnika o strokovni usposobljenosti za delo z dokumentarnim gradivom (Ur. l. RS, 66/2016) bomo v  Zgodovinskem arhivu Celje v torek, 13. maja 2025, izvedli strokovno usposabljanje uslužbencev javnopravnih oseb, ki delajo z […] The post Izobraževanje kot priprava na preizkus (13. 05. 2025) first appeared on Zgodovinski arhiv Celje - Hiša pisanih spominov.

Podobe preteklosti mojega kraja: zbiranje slikovnih in pisnih spominov

Kamra.si, 28. marec ― V Mariborski knjižnici gradimo digitalno domoznansko zbirko, s katero želimo obuditi preteklost in dediščino okolja, v katerem delujemo, ter ju ohraniti za nadaljnje generacije. Tako vas vabimo, da se nam v luči letošnjega Dneva Mariborske knjižnice, ki bo 16. maja 2025 v naši krajevni knjižnici v Zgornji Kungoti, na tej poti pridružite. Če hranite stare oziroma starejše podobe krajev, zgradb, dogodkov, kmečkih opravil … na območju Občine Kungota oziroma zanimive spomine na tamkajšnje življenje, vas vljudno naprošamo, da jih delite z nami. Zbiranje gradiva bo potekalo v Knjižnici Kungota v času njene odprtosti od aprila do junija 2025. Sodelujete lahko z več fotografijami oziroma spomini. Fotografije lahko prinesete v knjižnico v fizični obliki, kjer jih bomo skenirali, lahko pa jih skenirate sami in nam jih oddate na ustreznem nosilcu. Vaše spomine bomo v knjižnici posneli ter nato prepisali, lahko pa jih pred oddajo zapišete že sami. Za dodatne informacije smo vam na voljo v Knjižnici Kungota ali v Centru za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice. Lepo vabljeni k sodelovanju!

Ljubljana moje mladosti: Helena Koder

Kamra.si, 28. marec ― Na tretjem večeru iz cikla Ljubljana moje mladosti 2025 boste lahko prisluhnili Heleni Koder (1937). S priznano scenaristko, režiserko in avtorico, ki je svojo poklicno pot začela kot napovedovalka, nato pa se je posvetila dokumentarnemu filmu, se bosta pogovarjali avtorici podkasta Strašno hudi, Maja Čakarić in Klara Škrinjar. Prijazno vabljeni 1. 4. 2025 ob 18. uri v dvorano MKL-Slovanske knjižnice.

Zbiranje spominov v Goriški knjižnici Franceta Bevka

Kamra.si, 28. marec ― V Goriški knjižnici Franceta Bevka Nova Gorica bomo od 7. do 11. aprila zbirali spomine na temo bralne kulture. Če imate stare fotografije, ki upodabljajo dogodke, povezane z branjem, in bi želeli, da postanejo del digitalne zbirke Albuma Slovenije, jih lahko prinesete na časopisni oddelek, kjer jih bomo digitalizirali, nato pa objavili na portalu Kamra. Za več informacij pišite na jani.kustrin@gkfb.si.

Literarni večer s Selmo Skenderović in Andražem Rožmanom

Kamra.si, 28. marec ― Knjižnica Ksaverja Meška Slovenj Gradec vabi na literarni večer s Selmo Skenderović in Andražem Rožmanom. Dogodek bo potekal v ponedeljek, 14. aprila 2024, ob 18. uri v prireditvenem prostoru knjižnice. Roman Selme Skenderović In če vsi pozabijo in dokumentarni roman Andraža Rožmana Tega se ne da izbrisati sta konec minulega leta dobila mesto na policah slovenskih knjižnic in knjigarn. Oba se ukvarjata s tujstvom in izključenostjo iz družbe. Protagonistka Selminega romana je dvakrat tujka, tako na Kosovu kot v Sloveniji, medtem ko protagonisti v Andraževi polifonični knjigi tujci postanejo, ko jih država nezakonito in na skrivaj izbriše iz registra stalnih prebivalcev. Obe knjigi raje kot zakrivata odkrivata, ne gledata stran, ampak se soočata, ne brišeta in ne pozabljata, obe pa sta že poželi pozitiven odziv bralcev in kritiške stroke. Na literarnem večeru v Knjižnici Ksaverja Meška v Slovenj Gradcu bosta Selma Skenderović in Andraž Rožman skušala poskrbeti, da se zgodbe protagonistov iz njunih knjig  še naprej ne bi pozabljale niti brisale. Skozi njuno pisanje in podoben pogled na svet sta spletna tovariško vez, ki bo prav gotovo vidna, ko bosta odpirala teme svojih knjig, pomembne tako v literarnem kot družbenem smislu.

Pogovorni večer o knjigi Enej Silvij Piccolomini – Pij II.

Kamra.si, 28. marec ― Knjižnica Ksaverja Meška Slovenj Gradec vabi na pogovorni večer o knjigi Enej Silvij Piccolomini – Pij II.: Zgodnji humanistični spisi in zapisi o slovenskem ozemlju. Dogodek bo potekal v četrtek, 3. aprila 2024, ob 18. uri v prireditvenem prostoru knjižnice. Gosta bosta mag. Anja Božič, urednica in prevajalka in mag. Jan Dominik Bogataj, urednik in prevajalec. Z gostoma se bo pogovarjal dr. Vinko Skitek, predsednik Zgodovinskega društva za Koroško. Dogodek bo potekal v organizaciji Pastoralne zveze župnij Slovenj Gradec, Zgodovinskega društva za Koroško in Celjske Mohorjeve družbe.

Obrazi kulture: dr. Tomaž Simetinger

Kamra.si, 26. marec ― V torek, 1. aprila 2025, ob 18. uri prisrčno vabljeni na pogovor v nizu 'Obrazi kulture', na katerih gostimo domačine, ki s svojim delom pomembno zaznamujejo naš kulturni prostor. Dr. Tomaž Simetinger je etnolog in kulturni antropolog, zaposlen na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Je predavatelj na Konservatoriju za glasbo in balet ter avtor vrste monografij, znanstvenih in strokovnih člankov, vezanih na Koroško in širše, urednik znanstvenega zbornika Črna na Koroškem-Schwarzenbach. Aktiven je na področju kulture in kulturne politike. Osrednja tema njegovega raziskovalnega dela sta ples in plesna kultura, raziskuje maske in zgodovino maskiranja. Pri svojem delu se osredotoča tudi na aplikativne projekte, v domači Črni na Koroškem je s pomočjo občine pripravil projekte Črjanske karte, Črjanska košta 1. del in nedavno tudi rekonstrukcijo črjanskih pustnih likov iz obdobja pred 2. sv. vojno. Z njim se bo pogovarjala pedagoginja in zgodovinarka Darja Štirn, s katero že vrsto leto sooblikujeta projekte s področja kulturne dediščine in vzgoje preko umetnosti.

Poezija zdravi 2025: razstava poezije

Kamra.si, 26. marec ― Na svetovni dan poezije smo v Knjižnici Domžale objavili rezultate literarnega natečaja Poezija zdravi ter pripravili razstavo najboljših pesmi vseh avtorjev natečaja, ki smo jih razstavili v dvorani naše knjižnice. Poezijo lahko preberete tudi na naši spletni strani, v rubriki Zven besed pa smo izbrane pesmi tudi prebrali.
še novic