Samozaposleni v kulturi živijo težko

Samozaposleni v kulturi živijo težko

ARS Kulturna panorama, 29. marec 2020 ― Pogovarjamo se s Tjašo Mislej in Darkom Knezom S prejemnico letošnje nagrade Slavka Gruma Tjašo Mislej smo se pogovarjali o njenem nagrajenem dramskem besedilu „Naše skladišče“, govorimo tudi o tem, kako v obdobju izrednih razmer pa do sprejetja rebalansa proračuna za leto 2020, odločitve vlade vplivajo na delovanje Javne agencije za knjigo in Slovenskega filmskega centra. Predstavljamo pobudo SIGICa – „Slovenskega glasbeno-informacijskega centra“, ki je te dni sprožil akcijo za finančno pomoč samozaposlenim glasbenikom v kulturi, naš dopisnik iz Italije pa se je pozanimal, kako v obdobju, ko so tamkajšne kulturne ustanove zaprte, v tej zakladnici evropske kulture bogato ponudbo vsebin, od muzejske, galerijske pa do filmske, preusmerjajo na internetne strani. Darko Knez, vodja oddelka za zgodovino in uporabno umetnost v Narodnem muzeju Slovenije je orisal simboliko križa pri kristjanih in predvsem likovne upodobitve iz zbirke križev, ki jo hranijo v muzeju.
Aleš Jan

Aleš Jan

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 29. marec 2020 ― Prejemnik nagrade Združenja dramskih umetnikov "Polde Bibič" za življenjsko delo Gost današnje oddaje Naši umetniki pred mikrofonom je radijski in gledališki režiser Aleš Jan, ki mu  je Združenje dramskih umetnikov Slovenije letos namenilo nagrado Polde Bibič za življenjsko delo. Janov ustvarjalni opus obsega velikansko število gledaliških in radijskih režij. Režira radijske igre za otroke in odrasle; z našo radijsko hišo sodeluje že od leta 1949. Kot režiser je sodeloval tudi z mnogimi tujimi radijskimi postajami. Vzporedno z radijskim delom je doslej režiral v mnogih slovenskih gledališčih, pomembno pa je tudi njegovo pedagoško delo na ARGFT. Slišali boste pogovor, ki ga je leta 2013 z dragocenim sodelavcem našega radia posnela Staša Grahek.
Tribune za vsako priložnost

Tribune za vsako priložnost

Glave (Apparatus), 28. marec 2020 ― Anže in Pižama sta dovolj stara, da vržeta svoji imeni v kelih, a se vseeno vzdržita, da se jima ne bi bilo treba družiti z Moaning Myrtle. Za posladek Anže povezuje slovenske prevode z izvirnimi imeni. Če so ti glave všeč, jih lahko podpreš. Hvala. – Glave 123 Zapiski: Ognjeni kelih Morilca na kolektivca Podkast […]
Tribune za vsako priložnost

Tribune za vsako priložnost

Glave (Apparatus), 28. marec 2020 ― Anže in Pižama sta dovolj stara, da vržeta svoji imeni v kelih, a se vseeno vzdržita, da se jima ne bi bilo treba družiti z Moaning Myrtle. Za posladek Anže povezuje slovenske prevode z izvirnimi imeni. Če so ti glave všeč, jih lahko podpreš. Hvala. – Glave 123 Zapiski: Ognjeni kelih Morilca na kolektivca Podkast […]

Likovni odmevi

ARS Likovni odmevi, 28. marec 2020 ― Aktualno likovno dogajanje, predvsem v Sloveniji, v obliki pogovorov z umetniki, kustosi in strokovnjaki, objavljamo tudi strokovna besedila in občasno opozorimo na večje likovne dogodke […] Aktualno likovno dogajanje, predvsem v Sloveniji, v obliki pogovorov z umetniki, kustosi in strokovnjaki, objavljamo tudi strokovna besedila in občasno opozorimo na večje likovne dogodke v tujini.
Križ kot simbolna zaščita

Križ kot simbolna zaščita

ARS Svet kulture, 28. marec 2020 ― Pogovor z Darkom Knezom o pomenu in vlogi križa v času velike noči ter epidemije Na veliki petek se kristjani spominjajo Jezusovega trpljenja in smrti na križu. V luči epidemije pa lahko ob vlogi križa v velikonočnih običajih v teh dneh razmišljamo tudi o križu kot simbolni zaščiti pred kugo in drugimi boleznimi. O tem, pa tudi o zbirki križev iz Narodnega muzeja Slovenije, je razmišljal mag. Darko Knez, ki je v muzeju zaposlen kot vodja oddelka za zgodovino in uporabno umetnost. V oddaji pa tudi o letošnjem zmagovalcu literarne nagrade Vstajenje, ki so ga razglasili v Trstu. Nagrado bodo podelili že 57-ič, namenjena pa je predvsem zamejskim in zdomskim ustvarjalcem. Letošnji lavreat Tone Mizerit živi v Buenos Airesu v Argentini.

Filmi o pandemijah 2. del, Velikonočni filmi, V zenitu sonca, Kako se kinematografi spopadajo z zaprtjem dvoran?

ARS Gremo v kino, 28. marec 2020 ― Pandemije in zombiji; filmi, ki spremljajo praznovanje velike noči; kultna kriminalka iz leta 1960; kaj bo s kinematografi, če bodo še dolgo ostali zaprti? Kinodvorane pri nas še vedno samevajo zaradi razglašene epidemije. O tem, kako se pri kinematografih spopadajo z zaprtjem dvoran, ki bo po vsej verjetnosti trajalo še kar nekaj časa, se bomo spraševali v tokratni oddaji. Dobro za ljubitelje filmov pa je le to, da lahko filme gledamo tudi doma. Na primer dela, ki se s temo pandemij spopadajo na domišljijski način, ali pa tem dnem primerno filme z velikonočnimi vsebinami. V oddaji bomo poleg tega razmišljali o kultni kriminalki V zenitu sonca iz leta 1960 z Alainom Delonom v glavni vlogi, posneti po romanu Patricie Highsmith, ki bo v petek v okviru programa Kinoteka na ogled na Televiziji Slovenija.
Jacquet iz Mantove, 5. oddaja

Jacquet iz Mantove, 5. oddaja

ARS Skladatelj tedna, 28. marec 2020 ― Odlomki iz Žalostink preroka Jeremija ter moteti Jacqueta iz Mantove Na vrsti je zadnji del cikla, posvečenega bretonskemu renesančnemu mojstru Jacquesu Colebaultu, ki je večino življenja preživel v Italiji in je bolj znan po imenom Jacquet iz Mantove. Od leta 1526 je več kakor trideset let vodil glasbeno kapelo tamkajšnje katedrale svetega Petra in Pavla ter obvladoval glasbeno življenje v mestu. Njegov mecen Ercole Gonzaga je že v najstniških letih postal škof. Pozneje so ga imenovali za kardinala in uveljavil se je kot spreten cerkveni diplomat. Po smrti vojvode Francesca Gonzage leta 1550 je prevzel tudi posvetno oblast v Mantovi in njegova vizija katoliške reforme je zaobsegla vse vidike življenja v mestu.
Velikonočni čas

Velikonočni čas

ARS Za en bokal muzike, 27. marec 2020 ― Pesmi velikonočnega časa imajo v ljudskem izročilu že od nekdaj posebno vlogo. Tokrat bomo v oddaji Za en bokal muzike slišali pesmi, ki se vsebinsko nanašajo na velikonočni čas, ki je v ljudskem izročilu že od nekdaj imel posebno vlogo, saj povzema bistvo verskega izročila Slovencev. Slišali bomo pesmi celotnega slovenskega prostora od Benečije pa do Porabja.
Akademik Peter Štih o Temeljih slovenstva

Akademik Peter Štih o Temeljih slovenstva

ARS Izšlo je, 27. marec 2020 ― Monografija Temelji slovenstva je bila v predprodaji zelo draga knjiga, hkrati pa je tudi zelo dragocena knjiga, saj vsebuje vrsto zanimivih poglavij in slikovnih prilog. Cankarjeva založba je konec lanskega leta izdala obsežno monografijo z naslovom Temelji slovenstva. Delo je izšlo v nakladi 300 izvodov, cena izvoda je bila v prednaročilu 1490 evrov, celotno naklado pa je založba razprodala že v prednaročilu. Avtorji monografije akademik Peter Štih, dr. Luka Vidmar, dr. Jernej Kosi in dr. Aleš Gabrič so v monografiji predstavili vrsto dokumentov iz predzgodovine in zgodovine slovenstva, mejnikov na poti v sodobnost in samostojnost. Več o morda najmanj znanem obdobju, o stoletjih, ko so se v tukajšnje kraje priselili in naselili Slovani, je povedal akademik Peter Štih (v pogovoru z Markom Goljo) v oddaji Izšlo je. Vabljeni k poslušanju.
Jacquet iz Mantove, 4. oddaja

Jacquet iz Mantove, 4. oddaja

ARS Skladatelj tedna, 27. marec 2020 ― Med Jacquetovimi deli je celoten cikel Žalostink preroka Jeremija za izvajanje v dneh pred veliko nočjo, ki ga predvajamo v tokratnem ciklu Skladatelj tedna. Glasbena renesansa se je v veliki meri zgodila na italijanskih tleh, a mnogi izmed njenih glavnih akterjev so se rodili drugje. Skozi petnajsto stoletje in v precejšnjem delu šestnajstega stoletja so v tamkajšnjem glasbenem življenju prevladovali glasbeniki iz severne Evrope. Pritegnilo jih je bogastvo italijanskih dvorov in Rima kot sedeža katoliške cerkve. Med takšnimi migranti je bil naš skladatelj tedna, francoski mojster Jacques Colebault, ki so mu rekli Jacquet iz Mantove.
Zimzelene melodije

Zimzelene melodije

ARS Čas, prostor in glasba, 26. marec 2020 ― George Gershwin Malo je skladateljev, ki bi napisali toliko uspešnih melodij kot jih je napisal Gershwin. Ko ga je slavni dirigent Andre Kostelanetz nekoč vprašal, koliko novih melodij se spomni vsak dan, mu je skladatelj odvrnil: “Petnajst.” Toliko smo jih izbrali tudi za današnjo oddajo »Čas, prostor in glasba«.
Založništvo v času epidemije Covid-19

Založništvo v času epidemije Covid-19

ARS Svet kulture, 26. marec 2020 ― Pred kakšnimi izzivi so založniki v sosednji Italiji? Založništvo po svetu se v teh dneh nedvomno sooča z izzivi, iz katerih ni izvzeta tudi slovenska knjiga. In kako je pri zahodnih sosedih? V Italiji so pred dnevi založniki na vlado in parlament naslovili ostro pismo in jih seznanili s podatki o dramatičnem položaju na knjižnem področju. Več o tem v današnji oddaji, v kateri smo pripravili tudi portret slovenskega založnika – Orlanda Uršiča, ki je med letošnjimi prejemniki Glazerjeve listine, ter pregled knjižnih novosti iz založbe Mladinska knjiga. Vabljene in vabljeni k poslušanju!
Jacquet iz Mantove, 3. oddaja

Jacquet iz Mantove, 3. oddaja

ARS Skladatelj tedna, 26. marec 2020 ― Tretji del cikla, posvečenega francoskemu renesančnemu mojstru Jacquetu iz Mantove Za izvajanje v vélikem tednu je Jacquet uglasbil dva pasijona in cikel Žalostink preroka Jeremija. Vse so objavili šele leta 1567, osem let po njegovi smrti, a žalostinke so verjetno nastale že več desetletij prej. V njih slišimo več arhaičnih kompozicijskih prijemov, a njihov slog zaznamujeta tudi bogata zvočnost in posebna pozornost na sintakso in poudarke besedila.

Jezikovni pogovori

ARS Jezikovni pogovori, 25. marec 2020 ― Osvetljujemo in raziskujemo področja in teme povezane z jezikom. Vedno znova nas preseneti, kako močno človeka zaznamuje jezik in kje vse lahko najdemo njegove sledove. Osvetljujemo in raziskujemo področja in teme povezane z jezikom. Vedno znova nas preseneti, kako močno človeka zaznamuje jezik in kje vse lahko najdemo njegove sledove.
Tjaša Mislej

Tjaša Mislej

ARS Oder, 25. marec 2020 ― Absurdna socialna drama Naše skladišče Včeraj bi se moral zaključiti 50. Teden slovenske drame, vendar ga je doletela podobna usoda, tako kot mnoge druge prireditve, ki so jih onemogočile posebne razmere. Nagrade Slavka Gruma za najboljše novo slovensko dramsko besedilo in  ostale nagrade, tudi še niso podelili, poznamo pa ime nagrajenke. Tjaša Mislej je bila izbrana z absurdno socialno dramo Naše skladišče. Nominirana so bila še dramska besedila Ize Strehar, Simone Semenič, Katarine Morano, Žige Divjaka in Simone Hamer. Tjaša Mislej: odlomek iz predstave Panj (2015)  
Jacquet iz Mantove, 2. oddaja

Jacquet iz Mantove, 2. oddaja

ARS Skladatelj tedna, 25. marec 2020 ― V oddaji bomo predvajali dva moteta in odlomke iz maše Surge Petre Jacqueta iz Mantove Pričakovali bi, da bo Bretanja rodila več kakor enega samega vélikega renesančnega skladatelja. A poleg Guillauma Tessiera se je v zgodovino zapisal le še en izjemni bretonski glasbenik iz tega obdobja, Jacques Colebault bolje znan kot Jacquet iz Mantove. Predgovor h knjigi motetov iz leta 1539 ga opisuje kot »popolnega glasbenika«, a glede na pomembnost njegovega opusa imamo zelo malo podatkov o njegovem življenju.
še novic