023 Tranzistorij: Društvo mrtvih pesnikov

023 Tranzistorij: Društvo mrtvih pesnikov

Marsowci Tranzistorij, 27. april 2020 ― Po predolgem premoru se spet poganjamo v nov glasbeni brlog – in to znova na dolenjski konec! Ne v zidanico, čeprav bi po začetku pogovora lahko sklepali tako, pač pa v zaklonišče bloka, kjer v slovenski starobendovski maniri “trenira” tudi zdaj že staroselski bend – Društvo mrtvih pesnikov. Pogovor je bil posnet tik pred izidom […]
Orgelske improvizacije Rudolfa Lutza II.

Orgelske improvizacije Rudolfa Lutza II.

ARS Obiski kraljice, 27. april 2020 ― V župnijski cerkvi Marijinega oznanjenja v Velesovem je kljub naslovu Improvizacije v Bachovem slogu improviziral na različne teme in v različnih slogih, v katere je vtkal tudi – Bachovega duha Tudi v tokratni oddaji bodo v ospredju orgelske improvizacije Rudolfa Lutza, organista, ki se je avgusta leta 2019 že drugič predstavil na Festivalu Radovljica. V župnijski cerkvi Velesovo (Adergas) je kljub naslovu Improvizacije v Bachovem slogu improviziral na različne teme in v različnih slogih, v katere je vtkal tudi – Bachovega duha. »Z Bachom je človek vedno boljši kot pa brez njega,« pravi Lutz, ki slovi kot mednarodno uveljavljen pianist, organist, čembalist, skladatelj, dirigent in seveda – improvizator.
Muzeji, galerije, knjižnice in društva se odpirajo previdno, vendar …

Muzeji, galerije, knjižnice in društva se odpirajo previdno, vendar …

ARS Kulturna panorama, 26. april 2020 ― Kulturni delavci se soočajo z negotovimi napovedmi financiranja Na dan, ko praznujemo tričetrt stoletja evropskega dneva zmage nad fašizmom in konca druge svetovne vojne v pregledni tedenski oddaji povzemamo pestro dogajanje na področju kulturne politike. Od skupnega pisma 40-ih krovnih organizacij za kulturo resornemu ministru do nujne seje palamentarnega odbora za kulturo, na kateri so pozvali poslance, da ustavijo finančne reze področja z izgovorom v obliki ukrepov proti posledicam “korona krize”. Povzemamo tudi stanje, ko so se ta teden odprle knjižnice in knjigarne, galerije in muzeji, in ne le pri nas, temveč tudi v sosednji Avstriji in Italiji. Posebno pozornost pa smo namenili največjemu letošnjemu kulturnemu projektu v sosednji Hrvaški, evropski prestolnici kulture na Reki, ki se je zaradi posledic epidemije znašel v hudih škripcih.
Črtomir Frelih: »Humorni učinek je posledica nekega neujemanja«

Črtomir Frelih: »Humorni učinek je posledica nekega neujemanja«

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 26. april 2020 ― Umetnik pravi, da že od osnovne šole plačuje davek za svoj interes za humor. Likovni umetnik Črtomir Frelih na svojem Facebook profilu že dolgo dnevno deli hipne risbe lisic, ki komentirata našo dnevno realnost – v zadnjem času seveda tudi epidemijo. Lisici v humornem tonu odpirata veliko ključnih tem trenutnega časa: občutek nadzora, delo učiteljev, vlogo medijev, komentirata ukrepe za zajezitev epidemije in razmišljata, kako doživljamo čas. Humor je navzoč tudi v nekaterih drugih njegovih delih, a seveda še zdaleč ne v vseh. Frelih namreč v svojem opusu pogosto odpira eksistencialna vprašanja, ustvarja pa predvsem v mediju grafike. Pri tem ga je vedno zanimalo tehnično eksperimentiranje, motivno pa na njegovih delih najdemo predvsem figuro, ki se včasih skoraj staplja s prostorom, saj nenehno raziskuje prav odnos med figuro in prostorom.

Transgresije: prostor, meja, rob

ARS Likovni odmevi, 25. april 2020 ― V Mestni galeriji Nova Gorica je ponovno na ogled razstava Transgresije Galerije in muzeji se v tem tednu ponovno odpirajo, že prejšnji teden so se zrahljale tudi omejitve občinskih meja. V tem kontekstu je zanimiv razmislek o mejah, kot jih med drugim tematizira skupinska razstava Transgresije kuratorja Marka Košana, kustosa Koroške galerije likovnih umetnosti. Na razstavi se s pestrim naborom likovnih del predstavlja osem umetnikov, razstavo pa so v Mestni galeriji Nova Gorica postavili le nekaj dni pred pandemijo korona virusa v Sloveniji. Ob odprtju je oddajo o razstavi pripravila Tatjana Gregorič.

Postopno odpiranje kinematografov po Evropi

ARS Gremo v kino, 25. april 2020 ― Film Slava v odnosu do sodobnega bolgarskega filma, film Taika Waititija, Hotel Chevalier in drugi kratki filmi Wesa Andersona Kinematografi pri nas še naprej ostajajo zaprti, vendar jih ponekod po Evropi postopoma spet odpirajo – o tem bomo razmišljali v tokratni oddaji. Spraševali se bomo tudi o tem, kaj se dogaja v sodobnem bolgarskem filmu in ali dogajanje tam lahko vzporejamo s kreativnim preporodom nekaterih sosednjih kinematografij (npr. romunske in grške). Poleg tega bomo vzeli pod drobnogled kratek film novozelandskega režiserja Taike Waititija Two Cars, One Night (Dva avta, ena noč), ki je bil osnova za njegov uspešni celovečerec Boy, in kratke filme Wesa Andersona.
Ljubezenska pisma nemških skladateljev /5/: Franz Liszt

Ljubezenska pisma nemških skladateljev /5/: Franz Liszt

ARS Skladatelj tedna, 25. april 2020 ― Franz Liszt je slovel kot lomilec ženskih src. Franz Liszt je slovel kot lomilec ženskih src. Njegovo življenje sta najbolj zaznamovali dve ženski – Marie d’Agoult in Carolyne von Sayn–Wittgenstein. S prvo je imel tri otroke, med njimi Cosimo, ki je pozneje postala žena Richarda Wagnerja. Na stara leta se je za svoje»ljubezenske« grehe spokoril – vstopil je v frančiškanski samostan in tam komponiral predvsem sakralna in orgelska dela.
Ob Meži

Ob Meži

ARS Za en bokal muzike, 24. april 2020 ― Koroške ljudske pesmi, kakor so jih zapeli ljudje pod Peco in Uršljo goro. V oddaji Za en bokal muzike bomo slišali posnetke koroških ljudskih pesmi, kakor so jih zapeli ljudje pod Peco in Uršljo goro. Posnetki so iz šestdesetih let in odražajo nekdaj težko življenje, obenem pa radoživost ljudi iz teh krajev.
Samanta Hadžić Žavski: Serijski morilec

Samanta Hadžić Žavski: Serijski morilec

ARS Izšlo je, 24. april 2020 ― Avtorica se suvereno poigrava z bralčevim horizontom pričakovanj in nič manj samozavestno gradi svoje pripovedne svetove V svojem prvencu je avtorica zbrala 23 kratkih zgodb, ki jih na strukturni ravni zaznamujejo nepričakovani obrati in pogosto odprti konci. Samanta Hadžić Žavski se suvereno poigrava z bralčevim horizontom pričakovanj in nič manj samozavestno gradi svoje pripovedne svetove. Čeprav največkrat nenavadni, so ti vseeno tudi izostreno zrcalo sveta, v katerem živimo.
Ljubezenska pisma nemških skladateljev /4/: Richard Wagner

Ljubezenska pisma nemških skladateljev /4/: Richard Wagner

ARS Skladatelj tedna, 24. april 2020 ― Zdi se, da zapisane besede le niso bile pretirano resne, posebej tiste, s katerimi je poudarjal svojo odločnost in zvestobo. Ne le glasbeno, tudi ljubezensko življenje Richarda Wagnerja je bilo precej pestro. To razkrivajo pisma, ki jih je skozi leta odposlal na več različnih naslovov in iz katerih je, kljub veličini njegove glasbe in uspehov, ki jih je doživljal, zaznati tudi človeško nemoč ob neuslišanih ljubeznih. Vseeno se zdi, da zapisane besede le niso bile pretirano resne, posebej na mestih, kjer je poudarjal svojo odločnost in zvestobo.
Tvoja sova ni nikoli priletela

Tvoja sova ni nikoli priletela

Glave (Apparatus), 23. april 2020 ― Anže in Pižama opravita dolg kviz, v katero hišo Bradavičarke spadata. Ob rezultatih bi bil šokiran celo Klobuk Izbiruh, kako ne bi bili šele vi. Če so ti glave všeč, jih lahko podpreš. Hvala. – Glave 128 Zapiski: Hišni kivz Dumbledore falot stripi Šegave misli o Bradavičarki Izbrisana scena: Filch zapre Slytherine Draco vrže palico […]
Tvoja sova ni nikoli priletela

Tvoja sova ni nikoli priletela

Glave (Apparatus), 23. april 2020 ― Anže in Pižama opravita dolg kviz, v katero hišo Bradavičarke spadata. Ob rezultatih bi bil šokiran celo Klobuk Izbiruh, kako ne bi bili šele vi. Če so ti glave všeč, jih lahko podpreš. Hvala. – Glave 128 Zapiski: Hišni kivz Dumbledore falot stripi Šegave misli o Bradavičarki Izbrisana scena: Filch zapre Slytherine Draco vrže palico […]
Alban Berg: Wozzeck

Alban Berg: Wozzeck

ARS Čas, prostor in glasba, 23. april 2020 ― Berg je izbral 15 prizorov in dal vsakemu drugačen in nov oblikovni okvir Avstrijski skladatelj Alban Berg si je spomladi leta 1914 ogledal dramo v 27-tih slikah »Vojček« Georga Buchnerja. Nanj je to delo naredilo tako mogočen vtis, da je v sebi zaznal glasbo. Opera je nastajala štiri leta – od leta 1917 do 21. Berg je izbral 15 prizorov in dal vsakemu drugačen in nov oblikovni okvir. Za glasbene analitike je to edinstveni primer, za poslušalce pa stopi v ospredje drama navadnega vojaka Vojčka, ki ne zna najti svoje sreče. Umori svojo ljubljeno Marijo, njun otrok pa v sklepnem prizoru najde umorjeno mamo, ne da bi vedel, kako kruto je za vselej zaznamovano njegovo otroštvo.
Ljubezenska pisma nemških skladateljev /3/: Ludwig van Beethoven

Ljubezenska pisma nemških skladateljev /3/: Ludwig van Beethoven

ARS Skladatelj tedna, 23. april 2020 ― Še na smrtni postelji je Beethoven obžaloval, da mu poroka in vse, kar je z njo v zvezi upal, ni uspela. Glavna tema teh, pravih literarnih umetnin Ludwiga van Beethovna je, kot pri mnogih drugih njegovih glasbenih sodobnikih neuslišana ljubezen. Še na smrtni postelji je Beethoven obžaloval, da mu poroka in vse, kar je z njo v zvezi upal, ni uspela. V teku svojega slavnega, a tudi težavnega življenja – zelo sta ga omejevali gluhost in osamljenost – se je zaljubil v več svojih mladih učenk, ki so izhajale iz višjih družbenih krogov in so se pri njem učile klavirja. A njegovi občutki so le redko dobili ustrezen odgovor. Samo enkrat samkrat se je zazdelo, da je njegova poroka res blizu – to razkrivajo pisma skrivnostni, tako imenovani »Nesmrtni ljubici«.
Kakšni retoriki smo Slovenci?

Kakšni retoriki smo Slovenci?

ARS Jezikovni pogovori, 22. april 2020 ― Kakšen retorik je predsednik države Borut Pahor? Neverjetno se zdi, da ima Slovenija v retoriki dva svetovna rekorda. Imamo največ šol retorike na prebivalstvo in smo edini, ki imajo retoriko kot samostojni predmet v osnovni šoli. Ali to pomeni, da smo tudi izvrstni retoriki? Kakšen retorik je predsednik države Borut Pahor? Kaj odlikuje dobrega retorika v klasičnem pomenu besede? Gost oddaje je redni profesor retorike in argumentacije, direktor Pedagoškega inštituta Igor Ž. Žagar (ponovitev oddaje zaradi zdravstvenih razlogov).
Ali lutka govori?

Ali lutka govori?

ARS Oder, 22. april 2020 ― Razmišljanje režiserja in prof. Edija Majarona V svojem referatu se režiser in upokojeni profesor lutkarstva Edi Majaron ukvarjaj z vprašanjem govora lutke in razmišlja o usklajenosti vizualne, gibalne in zvokovne ravni, ki naredi lutko tudi razvidno, prepoznavno. Lutkovno gledališče ima svoje zakonitosti, ki niso pomanjšana kopija dramskega gledališča. Del čarobne moči lutke ali ene od zakonitosti, je tudi govor. Drugačen od odrskega dramskega govora. Ustrezen pač videzu in gibu lutke.Vabljeni k poslušanju oddaje Oder. Oddajo je pripravil Alen Jelen.
Ljubezenska pisma nemških skladateljev /2/: Robert in Clara Schumann

Ljubezenska pisma nemških skladateljev /2/: Robert in Clara Schumann

ARS Skladatelj tedna, 22. april 2020 ― Kaj vse sta doživljala in s kakšnimi težavami sta se srečevala, preden sta stopila na skupno življenjsko pot, je razvidno iz pisem, ki sta si jih pošiljala v letih pred poroko. Tokrat vas vabimo k spoznavanju življenja in dela skladatelja Roberta Schumanna. In seveda njegove žene Clare, ki mu je nasploh pomenila največji navdih pri ustvarjanju. V srečnih letih njunega skupnega življenja so nastale njegove najbolj izpopolnjene kompozicije. Kaj vse sta doživljala in s kakšnimi težavami sta se srečevala, preden sta stopila na skupno življenjsko pot, pa v pismih, ki sta si jih pošiljala v letih pred poroko.
še novic