Predavanje Sanele Banovič, dr. med.

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 26. februar 2020 ― Dvorana Doma II. slovenskega tabora Žalec je bila v sredo, 26. februarja 2020, premajhna za vse, ki so želeli prisluhniti Saneli Banović, dr. med., ki je v Žalec prišla na povabilo Medobčinske splošne knjižnice Žalec. Po uvodnem pozdravu direktorice knjižnice Jolande Železnik, je gostja predavala o tem, kako negovati naše odnose. Poudarila je, da največjo škodo našemu zdravju povzročajo strupene besede, ki zastrupljajo naše odnose. Prav tako nam škodijo nerazrešeni odnosi, slabe emocije, skrbi in strah, kaj menijo drugi. Da se čim bolj izognemu naštetemu, je treba spodbujati nastanek dobrih ...

Predstavitev pesniške zbirke Preraščanje pomladi – Sabina Vostner

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Pesniška zbirka Preraščanje pomladi je cikel pesmi, ki potujejo med letnimi časi skozi opazovanje sebe in sveta s pretežno bivanjsko, včasih filozofsko in mistično tematiko. Nekatere med njimi so tudi uglasbljene - kot je tudi pesem z istoimenskim naslovom, ki je izšla konec lanskega leta. Preraščanje pomladi kot doseganje naslednje stopnje. Sabina Vostner je pesnica, kantavtorica in pisateljica. Piše v slovenščini, ruščini in angleščini. Do sedaj je izdala eno pesniško zbirko (Potovanja duše, 2012) in kar nekaj glasbenih albumov (To the Sun, 2011; Words from the Higher Worlds, 2014; Following the birds, 2015). Trenutno pripravlja nov album v treh jezikih.

ODPOVEDANO: Okupirana Ljubljana, mesto ob meji – dr. Božidar Flajšman

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Ljubljana je bila med drugo svetovno vojno obdana z bodečo žico, bila pa je tudi obmejno mesto. Meja med Nemčijo in Italijo je tekla po severnih predmestjih mesta – Črnuče in Šentvid sta bila npr. že v Nemčiji. Italijanska žica in državna meja sta ostro zarezali v vsakodnevno življenje in ga zelo otežili. Dr. Božidar Flajšman predava na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

ODPOVEDANO: Zmaga in poraz – ddr. Igor Grdina

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― V letih 1944 in 1945 vojna kljub vse očitnejšim znamenjem poraza sil osi ni izgubila intenzivnosti. Prav nasprotno: spopadi so se totalizirali, število žrtev pa je skokovito naraščalo. Največje vojaške operacije zavezniških sil padajo prav v to obdobje - tako na evropskem kot pacifiškem bojišču. Junija 1944 je bila izvedena največja invazija v zgodovini, ki je ponovno vzpostavila bojišče na zahodu Evrope. Nemčija se je vse bolj zanašala na nova orožja, ki pa zaradi predolgega računanja na hitro zmago v letih 1940-1941 niso bila razvita pravočasno, da bi odločilneje posegla v spopad. Tako je tehnološki napredek za svoje cilje bolje izkoristila zavezniška stran, ki je svet popeljala v atomsko dobo.

ODPOVEDANO: Raziskovanje snežnega leoparda na Altaju: rezultati 2015-2019 – dr. Miha Krofel

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Snežni leopardi v gorskih ekosistemih opravljajo vlogo vrhovnih plenilcev in so odlično prilagojeni na ekstremne visokogorske razmere. Ker živijo v težko dostopnih predelih, so med najslabše raziskanimi vrstami velikih mačk. V predavanju bo doc. dr. Miha Krofel poleg osnovne biologije snežnega leoparda predstavil, kako potekajo terenske raziskave in pokazal rezultate raziskovalnih ekspedicij v Mongolijo iz zadnjih petih letih. Poseben poudarek bo na zadnji odpravi (Sutay 2019), ki je bila do zdaj tudi najuspešnejša in pokazala velik pomen območja Sutaya za varstvo azijskih gorskih ekosistemov, ki so pod vse večjim pritiskom živinoreje in klimatskih sprememb. Dr. Miha Krofel je raziskovalec in predavatelj na Oddelku za gozdarstvo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani ter gostujoči raziskovalec na nemškem inštitutu IZW v Berlinu. Je aktivni član IUCN Species Survival Commission in drugih mednarodnih strokovnih združenj. Raziskovalno se ukvarja predvsem z ekologijo in upravljanjem z velikimi zvermi v Evropi, Afriki, Aziji in Severni Ameriki. Največ terenskega dela posveča evrazijskemu risu, volku, rjavemu medvedu, snežnem leopardu, šakalu, afriškemu leopardu, gepardu itd. Je soavtor več kot 100 znanstvenih in strokovnih člankov ter osmih knjig na temo divjih živali.

ODPOVEDANO: Mokrišča ohranjajo vodne vire – Boris Grabrijan

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Mokrišča so življenjska okolja, bolj ali manj povezana z vodo, ki so kot zadrževalniki vode za naše okolje in vzdrževanje naravnega ravnovesja zelo pomembna. So med pomembnejšimi, obenem pa med bolj ogroženimi ekosistemi v svetu. Podobno kot v večjem delu sveta, tudi v Sloveniji mokrišča še vedno izgubljamo. O mokriščih ob Kolpi in v Beli krajini bo spregovoril direktor Krajinskega parka Kolpa Boris Grabrijan.

Predstavitev Literarne krpanke 2020: Črke iz zakulisja

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Vabljeni na »predstavo poeta«: predstavitev devete številke literarnega fanzina Literarna krpanka. Črke iz zakulisja odkrivajo presečišče dveh umetnosti: literarne in gledališke. Skozi strukturo klasičnega dramskega trikotnika spremljamo zaodrje: popotovanje pesnika gledališčnika, ki se zrcali skozi pesmi 13-ih posameznikov in posameznic. Navajamo jih v vrstnem redu, v kakršnem si sledijo skozi »literarno predstavo«: Franjo Frančič, Damjan Jensterle, Romana Jerkovič, Marija Petrovec, Gregor Markič, Aleš Ropoša, Nataša Car, Jožica Kapele, Drago Papler, Bernarda Vrečko, Tjaša Debelak, Uroš Kovačec in Petra Bauman.

ODPOVEDANO: Spomladansko čiščenje telesa in duha z jogo – dr. Vojka Bole-Hribovšek in Marija Kočevar

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Gospa Marija Kočevar, ki že skoraj 30 let vadi jogo in je strokovnjakinja za zdravo prehranjevanje ter soavtorica knjig o začimbah in dolgoletna učiteljica Joge v vsakdanjem življenju Vojka Bole-Hribovšek bosta predstavili jogijske tehnike prečiščevanja telesa in kako nam vadba joge pomaga, da v sebi razvijemo pozitiven odnos do sebe in sveta. Naredili bomo tudi nekaj vaj.

Feministični seminar: Avtobiografija in fikcija – Alja Lobnik

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Predavanje se želi osredotočiti na arhiv Mesta žensk, ki ga je organiziral in digitaliziral mrežni muzej ter predstavlja eno izmed najbolj potentnih mest umetniškega ustvarjanja v lokalnem kontekstu. Znotraj arhiva se bo predavanje orientiralo zlasti na tiste prakse, ki se ukvarjajo z vprašanjem avtobiografije in njenimi fiktivnimi nanosi ter odpirajo partikularne in nenormativne pozicije, ki kljubujejo ustaljenemu poteku stvari in to pogosto prav skozi telo.

ODPOVEDANO: Samopodoba v digitalni dobi – Nataša Fabjančič

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Na kakšen način se oblikuje samopodoba današnjih mladih? Kako se njihovo mnenje o sebi oblikuje in spreminja v svetu, kjer se vse spreminja z bliskovito naglico. Kjer nič več ni trajno in velja samo tisto, kar ima ceno na trgu. Vse se spreminja, tudi (ali predvsem) komunikacija. Zgleda, kot da stari zakoni ne delujejo več. Kot da mladi, priklopljeni na virtualni svet , odraščajo v drugačnem svetu z drugimi vrednotami. Njihova življenja, njihova mnenja, tudi mnenje o sebi usmerjajo številni »influencerji«. Ni več dovolj, da si, kakršen pač si. Dober si, če ustrezaš »trendom«. Predavanja organizira Društvo »UP« v okviru Šole življenjskih veščin, program sofinancirajo Ministrstvo za zdravje, MOL-Odsek za projekte in FIHO.

ODPOVEDANO: Nova frekvenca, glasbeni pogovor v živo: Jani Moder

Mestna knjižnica Ljubljana, 26. februar 2020 ― Kitarist Jani Moder velja za velikega raziskovalca, kar se odraža tudi na albumu The Path of 01, za katerim stoji z zasedbo Ecliptic. Z Nino Novak bo spregovoril o založbi Modigo, ki jo je ustanovil skupaj z Igorjem Matkovićem, glasbeni emociji in želji po preseganju meja instrumenta. Sicer Jani poučuje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana ter na Akademiji za glasbo. Pogovoru sledi koncert Jani Moder kvarteta. foto: Marko Alpner
Mimohod blaga

Mimohod blaga

UKM, 26. februar 2020 ― Študije primerov v monografiji odstirajo nekaj novih spoznanj o fenomenu materialne kulture v preteklosti, med njimi pa najdete tudi kulturno-antropološke študije, ki se soočajo s sodobnim potrošništvom, njegovo govorico in sporočili. Poglobile naj bi naše védenje o socialni, gospodarski in kulturni zgodovini. Prispevale naj bi k večjemu razumevanju današnje družbene blaginje in izobilja reči, stvari in predmetov, ki jih vsakodnevno kopičimo s potrošništvom. Etnologija Založba:  Inštitut za novejšo zgodovino Letnica:  2019 Področje:  Etnologija

Spremembe in priporočila v zvezi s pojavom koronavirusa

NUK, 26. februar 2020 ― V Narodni in univerzitetni knjižnici redno spremljamo dogajanje in širjenje koronavirusa. Na podlagi smernic in priporočil Republike Slovenije in Nacionalnega inštituta za javno zdravje bo knjižnica uporabnike sproti obveščala o spremembah v delovanju in izvajanju dejavnosti. Od 13. marca 2020 do preklica bodo prostori knjižnice zaprti za uporabnike. Do nadaljnjega vam nudimo naslednje storitve: vpis v knjižnico in podaljšanje članstva (izposoja@nuk.uni-lj.si), nudenje informacij o gradivu (info@nuk.uni-lj.si), Vprašajte NUK, medknjižnična izposoja člankov, digitalizacija knjig po naročilu, dostop do digitalnih vsebin in zakupljenih licenčnih virov. Uporabnikom, ki imate na dom izposojeno gradivo (tudi medknjižnično), smo rok izposoje podaljšali za dodatnih 30 dni. V primeru, da bo NUK zaprt dlje časa, vam bomo rok izposoje gradiva ponovno podaljšali. Podatke o izposojenem gradivu lahko preverite prek COBISS – Moja knjižnica (https://plus.si.cobiss.net/opac7/user/login?redirect=/memberships). Izposoja in vračilo gradiva do preklica ne bosta mogoča. Gradivo lahko naročite oziroma rezervirate, a ga boste prejeli šele, ko bomo ponovno odprti za uporabnike. Kdaj bomo ponovno odprli naša vrata, vas bomo obvestili preko spletne strani NUK in družbenih omrežij, člane pa tudi po e-pošti. Za DODATNA POJASNILA smo vam na voljo na info@nuk.uni-lj.si oziroma tel. št. +386 1 2001 205.   Obvezne izvode publikacij lahko zavezanci oddate v prostorih NUK na Leskoškovi c. 12. med ponedeljkom in petkom od 8.00 do 15.00. Potrdilo boste prejeli naknadno. Vprašanja v zvezi z oddajo obveznih izvodov lahko naslovite na irena.sesek@nuk.uni-lj.si oziroma na tel. št. +386 1 5861 309. Izdelava CIP zapisov o publikaciji poteka nemoteno. Za dodatnimi informacijami lahko poizveste na cip@nuk.uni-lj.si oziroma na tel. št. +386 1 5861 325. Pri preprečevanju okužbe s koronavirusom je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzroča
še novic