SEM,
11. april
―
Na razstavi Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke v SEM si lahko s pomočjo razširjene resničnosti in tablice na zaslonu ogledate pipo ter kipec Vajrabhairava. Tablico držite nad risbo pipe ali nad plastičnim modelom kipca, dokler se predmet ne prikaže na zaslonu.
Razširjena resničnost v muzeju Muzejske razstave običajno prikazujejo predmete, vendar lahko med obiskovalci in temi predmeti pogosto obstaja fizična pregrada. Virtualna replika predmeta, ki si jo lahko ogledamo s pomočjo razširjene resničnosti (AR), to pregrado odpravi in omogoča natančnejši ogled predmeta. S pomočjo te tehnologije vidimo model površine predmeta, ki prikazuje vse njegove podrobnosti, medtem ko se njegova dejanska materialnost ne ohrani. AR lahko v tem primeru razumemo kot sodobno različico klasičnih mavčnih replik, prilagojeno digitalni dobi.
Tehnologija razširjene resničnosti pa ni uporabna le za predstavitev predmetov iz muzejskih zbirk. Uporabimo jo lahko tudi za združevanje predmetov, ki so nekoč spadali skupaj, bili deli istih zbirk, a so zdaj razpršeni po različnih zbirkah in muzejih. Primer tega je par tobačnih pip, ki je predstavljen na razstavi. Fizična pipa je del zbirke SEM, medtem ko model v razširjeni resničnosti prikazuje pipo, ki je bila najverjetneje del Skuškove zbirke, zdaj pa jo hranijo v Plečnikovi hiši.
#naprejvpreteklost #muzejinprihodnost #muzejinzabava