Predstavitev knjige Boruta Koruna Utopija in resničnost: ob zatonu evropske civilizacije

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 30. januar 2020 30. januarja 2020 smo v Občinski knjižnici Braslovče gostili popotnika Boruta Koruna. Čeprav je po poklicu zobozdravnik, se že vse življenje ljubiteljsko ukvarja tudi z etnologijo, ki jo je študiral na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Njegova radovednost ga je vodila po poteh starih in izginjajočih kultur. Rad odkriva ljudstva, ki živijo na obrobjih našega sveta, zgodovino in nedotaknjeno divjino. Je avtor številnih potopisov, v katerih pogosto posega v kulturno zgodovino in antropologijo drugih civilizacij. Knjigo Utopija in resničnost, ki jo je predstavil danes, pa sestavlja 39 esejističnih zapisov. Gre za ...

Otroška predstava dijakov Gimnazije Lava: Kdo je napravil Vidku srajčico

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 30. januar 2020 ― V četrtek, 30. januarja 2020, so v Občinski knjižnici Prebold dijaki Gledališke skupine Gimnazije Lava vse male obiskovalce in njihove po srcu mlade spremljevalce razveselili z izvirno otroško predstavo Kdo je napravil Vidku srajčico, ki je nastala v režiji in pod mentorstvom domačinke Katarine Petač, po knjižni predlogi Frana Levstika pa jo je dramatizirala Eka Vogelnik. Dogodka se je udeležil tudi ravnatelj Gimnazije Lava Peter Juvančič. Otroci so z zanimanjem spremljali rahločutno pripoved o malem Vidku, njegovi poti do nove srajčke in predvsem o dobroti, ki vselej najde pot nazaj ...

Obrisi časa - Pomembne osebnosti Občine Vojnik

Kamra.si, 30. januar 2020 ― Občina Vojnik v sodelovanju s Knjižnico Vojnik v okviru Dneva odprtih vrat vabi v ponedeljek, 3. 2. 2020, ob 17. uri v Knjižnico Vojnik na predstavitev knjige Obrisi časa - Pomembne osebnosti Občine Vojnik.   Ob 25-letnici občine Vojnik je izšla knjiga o pomembnih osebnostih občine Vojnik, v kateri so predstavljeni vsi prejemniki zlatih vojniških grbov in priznanj za življenjsko delo s področja kulture ter nekatere pomembne osebnosti območja občine Vojnik iz preteklosti in sedanjosti. Avtorji knjige bodo spregovorili o njenem nastanku in vsebini, župan občine Vojnik Branko Petre pa bo predstavil tudi druge projekte.  V kratkem kulturnem programu bodo nastopile; Hana Ravnak, oboa, Ksenja Kramaršek, kitara in Vita Hažič, flavta. Prijazno vabljeni! Vir: https://www.mojaobcina.si/vojnik/novice/obcinske/dan-odprtih-vrat-obcine-vojnik-predstavitev-knjige-pomembne-osebnosti-obcine-vojnik.html?RSS5ccfef214fe121d9bd7968317e52f74e

Razstava Od zibelke do groba

Kamra.si, 30. januar 2020 ― Zgodovinski arhiv na Ptuju vas ob kulturnem prazniku vabi na odprtje razstave Od zibelke do groba, življenje slikarja Jana Oeltjena skozi gradivo Zgodovinskega arhiva na Ptuju, ki bo v četrtek, 6. februarja 2020, ob 17. uri v prostorih arhiva. Vljudno vabljeni!

Barok – dr. Sarival Sosič

Mestna knjižnica Ljubljana, 30. januar 2020 ― Barok je obdobje, ki označuje umetnost, nastalo med leti 1600 in 1750. Barok se je naglo razširil po celotni Evropi in sprejeli so ga predvsem vladajoči sloji, vladarji, ki so sprejemali njegov zgoščen likovno urejen slog. Barok je do neke mero izražal tudi duh protireformacije, ki je bila dinamično gibanje z idejo osvoboditi človeka prevelikega pohlepa in ga utrditi v pravi veri. Toda barok je odražal tudi veliko željo po bogastvu.

Etika in praksa kaznovanja v Sloveniji – dr. Dragan Petrovec

Mestna knjižnica Ljubljana, 30. januar 2020 ― Kaznovanje je vedno na isti strani kot premoč. To razmerje se še posebej jasno kaže v nedemokratičnih sistemih in režimih. Kako gresta skupaj kaznovalna politika in pojem demokracije? Je ta pojem sploh enoten oziroma ali so si države, ki imajo nesporno vse najpomembnejše elemente demokracije, zelo podobne v večini stvari? V sodelovanju s Svetovnim etosom Slovenija.

Koncert Gala Furlana

Mestna knjižnica Ljubljana, 30. januar 2020 ― Bobnar in tolkalec Gal Furlan je drugo desetletje glasbenega udejstvovanja obeležil z izdajo večmedijskega projekta Tišina je spregovorila. Gre za solističen album in knjigo, v katero je zvrstil tako poezijo in misli kot nekoliko daljša razmišljanja o svetu. Glasbenik, ki sicer sodeluje s številnimi zasedbami, je tesno povezan tudi z Zlatkom Kaučičem, najprej kot njegov učenec, kasneje kot sodelavec. foto: Jože Požrl

Osebni dnevnik kot metoda osebnostne rasti – mag. Violeta Irgl

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Na predavanju z izobraževalno-izkustveno delavnico bo psihoterapevtka zakonske in družinske terapije in spec. ZDT podala smernice, ki pomagajo ozavestiti pretekle življenjske izkušnje in jih povezati v smiselno celoto – življenjsko zgodbo. Mag. Violeta Irgl: avtorica in psihoterapevtka, specialistka zakonske in družinske terapije.  Je avtorica več knjig in strokovnih člankov: Konec molka: Kako podpreti otroka po travmatični izgubi matere ali očeta (v soavtorstvu), The End of Silence (angleška izdaja); Zakaj tako boli? Ko zaradi samomora izgubimo najbližje;  Zakonski/partnerski odnosi skozi pogled zakonske in družinske terapije (soavtorstvo); pesniška zbirka: Evino srce; več besedil za otroke in več strokovnih člankov. Je ustanoviteljica in direktorica Inštituta za okrevanje po travmi, psihoterapijo in svetovanje Rahločutnost, moderatorka foruma za žalujoče na Med.Over.Net, predavateljica in voditeljica programov in delavnic za starše, učence, dijake z več kot 15-letnimi psihoterapevtskimi izkušnjami pri delu z družinami, s pari, z otroki in mladostniki.

Slovenska čebelarska akademija

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Slovenska čebelarska akademija izhaja iz narave in tako podaja na prvo mesto ekološke vrednote in pomen sobivanja z darovi narave in neskončnimi možnostmi, ki jih človeku tako za osebni, kot za poslovni razvoj ponuja narava. Kot pionirska izobraževalna ustanova na področju neformalnega izobraževanja čebelarjenja, ponuja inovativen pristop k čebelarjenju in življenju z naravo.

Zakaj nam pisanje in pogovor pomagata okrevati? Pogovorni večer s psihoterapevtko mag. Violeto Irgl

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― V okviru pogovornega večera bo predstavljena znanstvena razlaga zakaj sta pisanje in pogovor o obremenjujočih izkušnjah lahko tako učinkovita in nam pomagata okrevati. Del večera bo namenjen tudi predstavitvi in branju poezije pesniške zbirke Violete Irgl: Evino srce. Mag. Violeta Irgl: avtorica in psihoterapevtka, specialistka zakonske in družinske terapije.  Je avtorica več knjig in strokovnih člankov: Konec molka: Kako podpreti otroka po travmatični izgubi matere ali očeta (v soavtorstvu), The End of Silence (angleška izdaja); Zakaj tako boli? Ko zaradi samomora izgubimo najbližje;  Zakonski/partnerski odnosi skozi pogled zakonske in družinske terapije (soavtorstvo); pesniška zbirka: Evino srce; več besedil za otroke in več strokovnih člankov. Je ustanoviteljica in direktorica Inštituta za okrevanje po travmi, psihoterapijo in svetovanje Rahločutnost, moderatorka foruma za žalujoče na Med.Over.Net, predavateljica in voditeljica programov in delavnic za starše, učence, dijake z več kot 15-letnimi psihoterapevtskimi izkušnjami pri delu z družinami, s pari, z otroki in mladostniki. Pogovor bo vodila Jana Debeljak.

Prazen koš, polna denarnica – Katja Sreš, Ekologi brez meja

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Predavanje Prazen koš, polna denarnica nam na simpatičen in ilustrativen način pokaže, da življenje brez odpadkov ni modna muha za elito, ampak zmagovita pot za vsakega posameznika. Zakaj? Na dolgi rok bomo prihranili denar, doma bomo imeli manj navlake, kar posledično pomeni manj porabljenega časa za pospravljanje in čiščenje in ne nazadnje – manj odpadkov pomeni tudi naš prispevek k ohranjanju čistega in zdravega okolja.

Duhovno potopisni večer Viljema Gogale

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Nekdanji novinar Delove Sobotne priloge je zapustil svet in se prelevil v beraškega romarja. Dobro desetletje je hodil po starodavnih romarskih poteh in šel – med drugim – iz Kranja peš do Rima, Kompostele in Jeruzalema. Brez sredstev za preživljanje je jedel ostanke, se umival v rekah in spal pod milim nebom – vse zato, da je imel čas za meditacijo ter vse tiste samotne cerkve, kjer je posedal kot srednjeveški spokorjenci in večkrat tudi prespal. Verjetno bi se ne vrnil, ko bi ga nazaj v svet ne bila priklicala knjiga. Spisal je knjigo z naslovom POTopis, ki je srž te poti zajela v besede. Pisana v tišini je namenjena vsem, ki jim je blizu duhovnost, iskanje svoje življenjske poti in njeno sledenje ne glede na ceno.

Samooskrbno življenje (primeri in praksa) – Brigita Šušteršič

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Življenje nas je z leti popeljalo na drugačno pot. Z malo znanja in veliko volje se poti do samooskrbe lahko približamo prav vsi. Začnemo lahko že pri svojem lastnem vrtu in v domači kuhinji.  Na predavanju bo predavateljica podala veliko primerov z lastnega življenja ter pokazala, kaj vse lahko naredimo doma in s tem ne škodujemo naravi in sebi. Brigita Šušteršič je vrtnarka, predavateljica ter učiteljica naravnega in domačega življenja, s poudarkom na samooskrbnih vrtovih.

Apolinični in Dionizični princip v življenju in umetnosti – mag. Marko Ogris

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Nietzscheja poznamo po njegovi proti-postavitvi dveh temeljnih načel inspiracije v zgodovini umetnosti – apoliničnega in dionizičnega. Kako je dvojnost teh dveh inspirativnih principov razumel Nietzsche in kako jo razumemo mi danes? V mesecu praznika kulture in pustnih dionizij (kurentovanj) si bomo v ta namen ogledali širšo interpretacijo zgodovine pojmov dionizičnega in apoliničnega, ki vse od začetkov pri starih Grkih seže k Rimljanom in se vse do novega veka udejanja v dvojici romantičnega in klasičnega.

Dostojevski 4. Dnevnik pisatelja – Tomaž Kovačič

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Kakšen odnos je imel do ruske oblasti in pravoslavja? S katerimi vprašanji se je spopadal v svojih poznih romanih, kot sta Besi in Bratje Karamazovi? Na srečanju se bomo dotaknili zadnjega obdobja in obenem sklenili našo raziskovalno pot po življenju in ustvarjalnosti Dostojevskega. Za izhodišče nam bo služil Dnevnik pisatelja, v slovenščini izdan kot izbor kratke proze in publicističnih besedil v dveh knjigah. Z novim ciklom srečanj se podajamo v svet ruskega pisatelja F. M. Dostojevskega, ki je s svojo ustvarjalnostjo razkrival globine modernega človeka in za vselej zaznamoval svetovno književnost. Izhodišče tokratnega srečanja bo kratki roman Srečelovec. Na vsakem srečanju prek krajšega dela iz opusa vstopamo med znane in manj znane dogodke njegovega življenja, orišemo obdobje 19. stoletja v Rusiji in se soočamo s »prekletimi vprašanji«. »Tukaj se hudič bojuje z Bogom in bojišče so človeška srca.« Srečanja, ki jih soorganizirata Škratova čitalnica (KUD Anarhiv) in Knjižnica Šiška (MKL), se odvijajo enkrat mesečno.

Duhovno vodstvo v Sloveniji nekoč in danes – Marko Hren

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Razvoj duhovnosti in osamosvajanje Slovenije na področju duhovnosti Marko Hren kot akter in kronist spremlja več kot štiri desetletja. Dokazuje, da so spremembe očitne na vseh področjih. Odstira nam kroniko prvega obdobja vstopa tradicionalnih predkrščanskih izročil v javno življenje, vključno z opisi rehabilitacije nekaterih ključnih besed tradicijskih duhovnih konceptov in rehabilitacijo prvih obrednih mest (Kobarid, Ajdovski gradec) ter vzpostavitvijo javnih mest posebnega pomena. Odkriva doslej neobjavljene vpoglede v tisti del osamosvajanja, ki ga lahko označimo kot "ezoterično podporo osamosvajanju" in odpira tudi vprašanja o vlogi duhovnega vodstva v Sloveniji med prvo in drugo svetovno vojno.Knjiga Duhovno vodstvo je prispevek h globinski spravi, oziroma k novi generaciji sprave. Marko Hren je predsednik društva Slovenski staroverci in ustanovitelj ter vodja Svetovnonazorske kozmološke skupnosti UPASANA in njene akademije za proučevanje staroverskih obrednih praks Staroslavov hram.

Prireditve ob slovenskem kulturnem prazniku v ptujski knjižnici

Kamra.si, 29. januar 2020 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vabi na prireditve ob slovenskem kulturnem prazniku:  - Sreda, 5. 2. 2020, ob 19. uri v razstavišču knjižnice: MONODRAMA Moje življenje z Almo Karlin v izvedbi Gledališča Talija - Četrtek, 6. 2. 2020, ob 17. uri v pravljični sobi Branke Jurca: PREŠERNA PRAVLJICA za male in velike (Liljana Klemenčič) - Petek, 7. 2. 2020: VODENI OGLEDI   - ob 11. uri, vhodna avla: voden ogled knjižnice (Božena Kmetec-Friedl)     - ob 12. uri, tretje nadstropje knjižnice: vodstvo po stalni razstavi Iz zakladnice ptujske knjižnice (Melita Zmazek)      Ob tej priložnosti  bo izdan trojezični vodnik po razstavi.   - ob 16. uri, vhodna avla: voden ogled knjižnice (Darja Plajnšek)   - novim članom podarjamo brezplačen vpis v knjižnico - 3. 2. 20201. 3. 2020, pred Študijskim oddelkom: RAZSTAVA Stojan Kerbler: Prešernov nagrajenec (avtorica Anja Ogrizek)

Prešernov dan v ptujskem muzeju

Kamra.si, 29. januar 2020 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož vas 8. februarja 2020 vabi na praznovanje Prešernovega dne, slovenskega kulturnega praznika. Na ta dan so za obiskovalce pripravili naslednji program: - Ptujski grad, 11.00   SVETI JURIJ – ZAVETNIK PTUJA, predstavitev publikacije - Ptujski grad, 10.00 – 16.00   ZMAJ, KI JE VIDEL SVETNIKA, delavnica za družine - Ptujski grad, 9.00 – 17.00   Prost vstop v muzejske zbirke v Ptujskem gradu* - Grajska pristava Ormož, 17.00   Na krilih umetnosti / Grafični izzivi skozi pravljico, odprtje razstave - Grajska pristava Ormož, 9.00 - 15.00,  Prost vstop v muzejske zbirke v Grajski pristavi Ormož* - Miheličeva galerija, 10.00 – 17.00   Prost vstop v galerijo, kjer je na ogled razstava KURI, GLAN,  GLAN  / Upodobitve slovstvene folklore o Kurentu

Naravni viri: kako zamah metuljevih kril na severu povzroči tornado na jugu - Erika Oblak, Eko krog (Okolje – Zemlja – človek)

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Z naravnimi viri bogati deli globalnega juga, kot sta Kongo ali deževni gozdovi Amazonije, so vir dragocenih naravnih surovin za gospodarstvo razvitega dela sveta. Na lokalni ravni potekajo bitke za te surovine, ki imajo velik vpliv na okolje in družbo. V razvitem delu sveta pa te surovine, ko izdelki enkrat postanejo odpadek, recikliramo v zelo majhnem obsegu. Zakaj je temu tako in kakšne so rešitve?

Podnebno izredno stanje: pogled Mladih za podnebno pravičnost in znanosti o stanju Zemlje - dr. Miha Mikelj, Sofija Zavratnik Kain

Mestna knjižnica Ljubljana, 29. januar 2020 ― Znanost nas že več desetletij opozarja na izredno stanje okolja. V zadnjem obdobju se opozorilom čedalje bolj glasno pridružuje narava. Ne manjka nam znanja o vzrokih in rešitvah za izredno stanje, zmanjkuje pa nam časa za ukrepanje. Živimo na prelomnici in drvimo proti apokalipsi, a če sprejmemo drzne in korenite spremembe družbeno-ekonomske politike, nam znanost daje upanje. Člani gibanja smo najverjetneje zadnja generacija, ki lahko to spremeni. Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je prvi gost v ciklu Okolje-zemlja-človek, ki ga pripravljamo v knjižnici Bežigrad. 

29. januar 1782 - Jožef II. Habsburško-Lotarinški ukine kartuzijo v Bistri

Kamra.si, 29. januar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...29. januar 1782 - Jožef II. Habsburško-Lotarinški ukine kartuzijo v Bistri Kartuzijanski samostan Bistra leži na robu Ljubljanskega barja, na poti med Vrhniko in Borovnico pod gozdnatim pobočjem, izpod katerega priteka več izvirov Bistre, ki nato kot potok z dvema rokavoma obliva otoček. Kartuzijo je med leti 1255–1260 ustanovil koroški vojvoda in gospod na Kranjskem Bernard Spanheimski, njegov sin Ulrik III. pa je kartuziji z darilno listino zagotovil obstoj. Samostan je v srednjem veku dvakrat pogorel in so ga prezidali. Prvotna samostanska cerkev je bila verjetno (tako kot kartuzijanski cerkvi v Žičah in v Jurkloštru) enoladijska zgradba s križnorebrastim obokom in ravno zaključenim vzhodnim zaključkom, ob katerem so stali zakristija in kapiteljska dvorana ter samostan. Od srednjeveške zasnove so se ohranili trije trakti malega gotskega križnega hodnika z rebrastimi loki ter konzolami in sklepniki iz sredine 15. stoletja, samostan pa so v 17. stoletju predelali in opremili z baročnimi arkadami. Na začetku 16. stoletja so samostan utrdili proti Turkom, ostanki utrdbenega kompleksa so še ohranjeni. Po letu 1654 so začeli graditi novo baročno cerkev in jo do leta 1700 dokončali ter opremili.  
še novic