Pragerjeva cerkev v Gabrju pri Dobrovi – dr. Rajka Bračun

Mestna knjižnica Ljubljana, 17. februar 2020 ― Arhitekta Lovrenca Pragerja prvič zasledimo na Kranjskem leta 1761. V Ljubljani, njeni okolici in drugod je ustvaril več del, med katerimi sta najbolj znani romarski cerkvi v Tunjicah in Petrovčah. Cerkev sv. Janeza Krstnika v Gabrju spada med manjše vaške poznobaročne cerkve s centralizirajočo ladjo, kakršne so bile v drugi polovici 18. stoletja pogoste v habsburški monarhiji.

ODPOVEDANO: Južna Amerika: njene živali in naši predsodki – mag. Irena Furlan ZOO Ljubljana

Mestna knjižnica Ljubljana, 17. februar 2020 ― Vabimo vas na srečanje, na katerem boste izvedeli veliko zanimivega o južnoameriških živalih, ki bivajo v ZOO Ljubljana – o opicah sajmirijih in marmozetkah, o arah ter kapibarah! Spoznavali bomo, kaj jih ogroža v naravnem okolju, kako zanje skrbimo v ZOO Ljubljana ter kako prispevamo k njihovi ohranitvi. Ob koncu vam bomo pomagali pri odpravi morebitnih predsodkov do šest- in osemnogih živali. V sodelovanju z ZOO Ljubljana.

ODPOVEDANO: Ustvarjanje prostorov za življenje, čiščenje nereda – Jana Lavtižar

Mestna knjižnica Ljubljana, 17. februar 2020 ― S svojimi mislimi, čustvi in delovanjem vplivamo na svoj dom, da postane naše zrcalo; potem pa to zrcalo vpliva na nas. Ko svoje bivališče očistimo odvečnosti, naredimo prostor, da v njem lahko zasije tisto, kar na nas učinkuje najbolj blagodejno. Kaj pravijo o vplivu prostora na nas nevroznanstveniki, kakšna je povezava med kramo in kortizolom, kramo in denarjem, kramo in ljubeznijo? O tem se bomo pogovarjali z Jano Lavtižar, spec. zakonske in družinske terapije.

Filmski večeri v knjižnici: Sreča na vrvici

Mestna knjižnica Ljubljana, 17. februar 2020 ― Glavna oseba v filmu je deček Matic z ljubljanskega blokovskega naselja, ki ga ima mama sicer rada, a ima težave sama s seboj in s svojim delom v službi. Živijo v bloku, zato se zaplete, ko Matic v dar dobi psa. Sreča na vrvici je slovenski mladinski film, ki je bil posnet leta 1977 po knjigi Teci, teci kuža moj Vitana Mala. Predvajanje filma bo v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom.

Ustvarjanje prostorov za življenje, čiščenje nereda – Jana Lavtižar

Mestna knjižnica Ljubljana, 17. februar 2020 ― S svojimi mislimi, čustvi in delovanjem vplivamo na svoj dom, da postane naše zrcalo; potem pa to zrcalo vpliva na nas. Ko svoje bivališče očistimo odvečnosti, naredimo prostor, da v njem lahko zasije tisto, kar na nas učinkuje najbolj blagodejno. Kaj pravijo o vplivu prostora na nas nevroznanstveniki, kakšna je povezava med kramo in kortizolom, kramo in denarjem, kramo in ljubeznijo? O tem se bomo pogovarjali z Jano Lavtižar, spec. zakonske in družinske terapije.

Kaj moramo vedeti o shranjevanju živil? – Katja Simić

Mestna knjižnica Ljubljana, 17. februar 2020 ― Hrana je lahko zdrava, a neustrezno shranjevanje jo lahko naredi nevarno za naše zdravje. Kakšna je razlika med »porabiti do« in »uporabno najmanj do«? Kje v hladilniku shranjevati posamezna živila in zakaj? Na predavanju boste spoznali, katera so tista občutljiva živila, na katera moramo biti najbolj pozorni. Kaj narediti, ko živilo splesni, kako ustrezno shraniti ostanke hrane in kako organizirati svoj hladilnik in zamrzovalnik, da bodo naša živila kar se da dolgo sveža?

Post: starodavno zdravilo ali zabloda? – Marija Kočevar

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Na tokratnem predavanju v okviru cikla Zdravje gre skozi želodec bomo govorili o postu, in sicer od kod prihaja ideja, da se postimo; kaj se med postom zares zgodi v našem telesu; kakšni so učinki na zdravje in počutje; za koga je post primeren in za koga ne … Marija Kočevar je strokovnjakinja za makrobiotiko in soavtorica več knjig, npr. Ščepec vedenja, Ščepec rešitve, Ščepec ustvarjanja.

ODPOVEDANO: Ogroženost naših gora – kako naprej?

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Gore so čudovite, v njih se sprostimo, naužijemo miru, napolnimo notranje baterije, številnim pa v zadnjem času pomenijo le poligon za športne podvige in modni trend ... Tako vedno več ljudi obiskuje planinske poti in naše vršace, tudi take, ki so včasih bolj ali ne samevali in kjer so imele živali popoln mir, prako tako so obremenjene planinske koče. Po znanih podatkih kar 350.000 Slovencev redno zahaja v gore, poleti pa naše gore obišče okoli 1,7 milijona domačih in tujih gostov. Poleg tega je dokazano, da je gorsko okolje občutljivo na podnebne spremembe. Kako naprej? O tem, kako močno so naše gore ogrožene ter kaj lahko posameznik in vsi skupaj naredimo, bodo v pogovoru z Zdenko Mihelič sodelovali gosti direktor Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP) mag. Janez Rakar, Majda Odar, vodja informacijsko izobraževalne službe v JZ TNP in Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec Komisije za varstvo gorske narave in Gospodarske komisije Planinske zveze Slovenije.

Spomladanska oskrba vrta – Peter Ribič

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Govorili bomo o nujnih opravilih v vrtu pred nastopom pomladi. Pomladni čas, zaradi segrevanja ozračja nekoliko prehiteva in temu primerno se prilagajajo tudi okrasne rastline. Spregovorili bomo o rezi okrasnih cvetočih grmovnic, vzpenjavk in sadnega drevja. Pravilni pristop k rezi namreč zagotavlja bujno cvetenje same rastline in kasnejšo normalno rast. Peter Ribič je predavatelj na Biotehničnem centru Naklo.

Ti zapleteni odnosi: Pišem sebi

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Emilie Pine v zbirki esejev Pišem sebi govori o tistih nevidnih čustvenih motnjah in bolečinah, za katere družba nima ustreznega jezika, saj so grenko-sladke, prikrite in navadne obenem. Z izjemno iskrenostjo piše o skrbi za očeta alkoholika, žalosti zaradi neplodnosti, tabujih, povezanih z ženskim telesom, odraščanju in najstništvu, spolnem nasilju in položaju žensk v moškem svetu. Vodi Ljubica Krajnc.

ODPOVEDANO: Angleški bralno-debatni krožek: The Tempest

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Po brodolomu se Prospero s svojo hčerjo Mirando naseli na oddaljenem otoku. Svojo nadnaravno moč izkorišča za dobra dela, medtem ko se divjak Caliban, ki spletkari proti Prosperu, zateka k črni magiji. Drama Williama Shakespeara Vihar obravnava številne brezčasne teme, kot na primer družinske odnose, izdajo in maščevanje. Udeleženci se po vnaprejšnjem dogovoru izmenjujejo pri vodenju posameznega srečanja.

Pogovor z Rožančevim nagrajencem 2019 Marcelom Štefančičem

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Marcel Štefančič je po letu 2014 lansko jesen že drugič prejel Rožančevo nagrado za najboljšo esejistično zbirko, tokrat za svoje razprave Ivan Cankar: eseji o največjem. V njem je Cankarjevo pisanje povezal s sodobno literaturo, filmom, svojo kritiko kapitalizma in analizo temeljev slovenstva. Pogovor, ki ga prirejata Društvo Marjan Rožanc in Slovenski center PEN, bo vodila dr. Ignacija Fridl Jarc.

Osupljive poti Alme M. Karlin – Barbara Trnovec

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Alma M. Karlin (12. 10. 188914. 1. 1950), pisateljica in novinarka, svetovna popotnica, ljubiteljska raziskovalka, poliglotka in teozofinja, je v letih 1919–1927 prepotovala svet. Narava njenega potovanja jo umešča med največje popotnike vseh časov. Letos mineva 70 let od njene smrti. Za časa življenja je bila v domačem okolju nerazumljena in zasmehovana, po smrti – v zelo tragičnih okoliščinah – pozabljena, danes pa je vedno bolj spoštovana in priljubljena. Barbara Trnovec je univerzitetna diplomirana kulturna antropologinja in etnologinja ter kustosinja v Pokrajinskem muzeju Celje in je hkrati njena velika poznavalka. Vabljeni na predavanje o Alminem življenju in delu!

Ko ima hudič mlade – Daša Ozimek, Petra Rok, Anja Kocman in Boris Zgonc

Mestna knjižnica Ljubljana, 14. februar 2020 ― Pripovedovalci iz pripovedovalske skupine Vodnikovih 9 vam bodo s pesmijo in besedo pripravili pripovedovalski večer o nenavadnih dejanjih… Pripovedovalska skupina je nastala v Vodnikovi domačiji pod mentorstvom Ane Duše. Ukvarjajo se z razvojem in promocijo sodobnega pripovedovanja, preizprašujejo pomen ljudskih zgodb in jih postavljajo v kontekst zgodovinskih, osebnih, političnih in družbenih kontekstov.
Knjižničarji Knjižnice Trbovlje priporočamo

Knjižničarji Knjižnice Trbovlje priporočamo

Knjižnica Trbovlje, 14. februar 2020 ―   Ken Follett: STEBRI ZEMLJE SVET BREZ KONCA Ken Follett je avtor številnih odličnih knjig in sodi med izjemne angleške pisatelje vohunskih in zgodovinskih romanov. Pri nas ga poznamo po trilogiji Stoletje, v kateri je opisoval obdobje od začetka prve svetovne vojne do konca minulega stoletja. V seriji Kingsbridge pa se posveča srednjeveški Angliji.  Po […] The post Knjižničarji Knjižnice Trbovlje priporočamo appeared first on Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje.

Otroci Vrtca Braslovče na obisku v knjižnici

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 14. februar 2020 ― V petek, 7. februarja 2020, in v petek, 14. februarja 2020, sta Občinsko knjižnico Braslovče v spremstvu vzgojiteljic Valentine Ledinšek, Sandre Beričič, Zdenke Ušen in Anuške Slokar obiskali dve skupini otrok iz Vrtca Braslovče. Knjižničarka Lea Felicijan je ob kulturnem prazniku s prvo skupino govorila o največjem slovenskem pesniku Francetu Prešernu in o tem, da smo kulturni tudi tako, da zapojemo pesmico, narišemo risbico, si ogledamo risanko in o tem razmišljamo. Lepo je, če se znamo vljudno obnašati. Toda kakšen dan morda ne gre vse po načrtu. Zgodbica o ...
še novic