Uporaba moči: Premoč ali so-moč? - Darja Taisa Cerkvenik

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Ste kdaj razmišljali, kako uporabljate svojo moč? V mnogih odnosih se na žalost znajdemo na eni od strani v igri za prevlado: smo bodisi tisti, ki zmaguje ali tisti, ki se podredi ali upira. To se lahko dogaja očitno ali pa prikrito. Koncept so-moči ponuja drugačne možnosti.  Na predavanju se bomo pogovarjali o tem, kako lahko v duhu nenasilne komunikacije svojo moč uporabimo bolj zavestno. In tudi o tem, kako lahko v času negotovosti, ko razsaja korona virus, izberemo, kam želimo usmeriti svojo energijo – svojo moč Predava: Darja Taisa Cerkvenik, prof. defektologije, terapevtka, coachinja, trenerka komunikacije.

ODPOVEDANO: Doktor Gregor Voglar, zdravnik na dvoru ruskega carja Petra I. Velikega - Jurij Kurrilo

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Gregor Voglar, naš znameniti rojak (1651–1717), je poznan predvsem kot osebni zdravnik ruskega carja Petra I. Velikega. V začetku je deloval kot zdravnik v več domačih krajih, kjer se je uspešno spoprijemal z epidemijo kuge. Pustolovska življenjska pot pa ga je po priporočilu dunajskega dvora vodila v Rusijo. V zapuščini je namenil precejšnjo denarno vsoto za izgradnjo vodovoda s tekočo vodo v rodnem Naklem.

Delavnica o ravnanju z raziskovalnimi podatki

Biblioblog, 20. februar 2020 ― RDA vozlišče Slovenija vabi na delavnico o ravnanju z raziskovalnimi podatki, ki bo 11. marca 2020 ob 9. uri v Veliki dvorani Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (Masarykova cesta 16, Ljubljana). Načrti ravnanja z raziskovalnimi podatki se v evropskem raziskovalnem prostoru uveljavljajo kot ključni dejavnik odgovornega ravnanja s podatki. Načrt ravnanja deluje kot opora raziskovalni skupini pri zbiranju, analizi in objavi podatkov, pomembno pa podpira tudi dolgotrajno hrambo podatkov, njihovo ponovno rabo in dostop do raziskovalnih rezultatov. Na delavnici bodo udeleženci spoznali: izbrane primere uveljavljenih predlog načrtov ravnanja z raziskovalnimi podatki, orodja, ki so nam lahko v pomoč pri pripravi načrtov, postopke štirih slovenskih repozitorijev, ki omogočajo hranjenje in dostop do podatkov, priporočila mednarodnega združenja za raziskovalne podatke Research Data Alliance, ki pomembno usmerjajo razvoj svetovnega ekosistema FAIR in odprto dostopnih raziskovalnih podatkov, ter sodelovali pri oblikovanju slovenske različice 23 Things: Libraries for Research Data. Delavnica je namenjena raziskovalcem, podpornim službam v raziskovalnih institucijah, knjižničarjem in drugim strokovnjakom, ki se pri svojem delu srečujejo z raziskovalnimi podatki. Delavnica je del aktivnosti RDA vozlišča Slovenija, ki ga s podporo projekta RDA EU 4.0 koordinira Arhiv družboslovnih podatkov. Delavnica je brezplačna. Zaradi lažje organizacije prosimo za prijavo preko spletnega obrazca do 4. marca. Več informacij o dogodku je na voljo na povezavi. Na voljo je tudi program. Vljudno vabljeni!

ODPOVEDANO: Bralna čajanka: Ljubezen kot voda

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Ljubezen kot voda je roman avstralske pisateljice M. McDonald, v katerem spoznamo preprosto delavno dekle Cathy, ki iz živinorejskega Queenslanda odide s trebuhom za kruhom v puščavsko mesto Alice Springs. Spoznavamo tudi kulturo aboriginskih plemen, njihovo povezanost z zemljo, odnose do ljudi in sveto goro Urulu. V puščavi, kamor je postavljeno dogajanje, je svet krut, ljubezen med svetlopolto žensko in temnopoltim moškim pa težka, tako kot je težko najti vodo v puščavi. Knjiga je na seznamu Mesto bere … zgodbe iz Avstralije in Oceanije.

Slovanski bralni klub

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― V Slovanskem bralnem klubu izpostavljamo najimenitnejša dela slovanskih avtoric in avtorjev, ki suvereno sooblikujejo pokrajino evropske in svetovne literarne tradicije. O knjigah v sproščenih pogovorih razpravljamo z njihovimi prevajalkami in prevajalci ter ustvarjalkami in ustvarjalci. Bralni klub vodita slavistki Tatjana Jamnik in Jana Šnytová.Prijave sprejemamo na tel. št. 01 308 56 00 ali na e-naslovu slovanska@mklj.si. PROGAM: ponedeljek, 1. 6. 2020, ob 20.00 (v obliki spletne konference)Newyorška trilogijaGost: avtor Iztok Osojnik ponedeljek, 21. 9. 2020, ob 18.00Stanisław Lem: SolarisGostja: prevajalka Tatjana Jamnik ponedeljek, 12. 10. 2020, ob 18.00Ignacy Karpowicz: OstiGostja: prevajalka Jana Unuk ponedeljek, 16. 11. 2020, ob 18.00Radka Denemarková: Prispevek k zgodovini radostiGostja: prevajalka Tatjana Jamnik Sofinancira program Evropske unije Ustvarjalna Evropa. »Knjiga je najmočnejše orožje naroda. Narod, ki ceni knjige, hkrati ceni svojo duhovno neodvisnost, te pa ne bo izgubil, dokler bo imel svojo književnost.«Karel Čapek

ODPOVEDANO: Šepet ljubezni – Ivka Abramović

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Šepet ljubezni je zgodba o Lauri, ki vsakdanje ovire življenja preskakuje, čeprav včasih niti sama ne verjame, da jih bo premagala. Njen notranji glas jo žene naprej v nove preizkušnje, novo ljubezen … Avtorica piše z užitkom in v živahnem slogu. Predvsem pa želi, da bi bralci prepoznali njeno sporočilo: »Življenje je treba živeti in v njem uživati!«

ODPOVEDANO: Knjiga spregovori: Pupa

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Predstavljamo roman Pupa pisatelja Jacka Dehnela. Meandrasta, arabeskna naracija z babico Pupo v vlogi moderne Šeherezade, obenem zanosne pripovedovalke in radožive junakinje romanesknih anekdot, nas odnese v preteklost pripovedovalčeve družine. Nekje na stiku zgodovine in sociologije nam nevsiljivo slika pozabljene in izgubljene čase, kraje, dogodke in družbene sloje. Gostja bo prevajalka Jana Unuk. Pogovor bo vodil dr. Iztok Osojnik. Peto sezono bralnega kluba Knjiga spregovori posvečamo književnim prevajalkam in prevajalcem, ki opravljajo pomembno vlogo kulturnega posrednika oziroma prinašalca vsebin iz drugih kultur v slovenski prostor. Ob knjigah iz različnih dežel bomo s prevajalkami več generacij spregovorili o svetovih, ki se nam kažejo skozi prevode, univerzalnosti dobre literature in drugih razlogih za branje prevodne književnosti v današnjih časih.

Slovanski bralni klub: Newyorška trilogija

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― V Slovanskem bralnem klubu izpostavljamo najimenitnejša dela slovanskih avtoric in avtorjev, ki suvereno sooblikujejo pokrajino evropske in svetovne literarne tradicije. O knjigah v sproščenih pogovorih razpravljamo z njihovimi prevajalkami in prevajalci ter ustvarjalkami in ustvarjalci. Bralni klub vodita slavistki Tatjana Jamnik in Jana Šnytová. Na prvem srečanju bomo spregovorili o knjigi Newyorška trilogija. Roman nagrajenega slovenskega pisca Iztoka Osojnika nas povleče v vrtinec velemestnega življenja pa tudi v skrivnosti ustvarjalnega vrenja, v blodnjak slik, misli in dogodkov, ki se ne tičejo samo New Yorka in Amerike. Pripovedovalka v nastajajoči knjigi z detektivsko pozornostjo počasi razvozlava mnoge na videz nepomembne podrobnosti v široki paleti tem. Med ustvarjalnim procesom pa se ji poraja še eno vprašanje: Kdo zares piše oziroma nadzoruje njeno pisanje? Več o knjigi preberite tukaj. Bralni klub začasno izvajamo v obliki SPLETNIH KONFERENC. Udeležba je brezplačna, a je zaradi omejenega števila mest obvezna prijava. Navodila za pridružitev spletni konferenci prijavljeni prejmejo po e-pošti. Prijavite se po 01 308 56 00 ali na slovanska@mklj.si

Vodni odtis – Osnovna šola Sostro

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Kaj je vodni odtis in kako nastane? Katere vrste vodnega odtisa poznamo? Ali vodni odtis vpliva na naravo? Še mnogo zanimivih dejstev o vodnem odtisu vam bodo predstavile učenke sedmega razreda Osnovne šole Sostro: Gaja Kondić, Lara Melihen in Nikolina Ugrin, pod vodstvom mentorice Simone Hribar Kojc.

ODPOVEDANO: Kako se pripraviti na potovanje? – Nina Simić

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Profesionalna načrtovalka potovanj vam bo predstavila, na kaj vse moramo biti pozorni, ko načrtujemo potovanje. Začne se z izbiro primerne potovalne destinacije. Opozorila vas bo, na katere obveznosti moramo pomisliti pred odhodom. Usvojili bomo tudi osnove iskanja ugodnih letalskih kart, namestitev in izletov na spletu. Na koncu izveste še, kako izdelati popoln potovalni načrt na praktičnem primeru.

ODPOVEDANO: Pravila prehranjevanja – Slavica Zorn

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Avtorica meni, da moramo jesti lokalno in sezonsko, kot so to dobro vedeli že naši predniki. Mi pa smo izgubili stik sami s sabo ter jemo vse, kar najdemo v trgovinah. Kaj če to spremenimo? Na predavanju bomo zvedeli več o prehranjevanju na podlagi tipov morfologij, po bioritmu ter pravilni kombinaciji živil, delovanju želodca in črevesja na podlagi tradicionalne medicine in zakaj je zajtrk najpomembnejši obrok dneva. Pridobili bomo ogromno nasvetov glede zdrave prehrane, spoznali tipe teles glede na kitajsko medicino in kako lahko s prehrano vplivamo na zdravje posameznega tipa, v katerem se najbolj najdemo.

ODPOVEDANO: Literatura v mestu – Sebastijan Pregelj in dr. Vanesa Matajc

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Na literarnem večeru boste lahko prisluhnili pisatelju Sebastijanu Preglju in dr. Vanesi Matajc, redni profesorici na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo Filozofske fakultete UL. V pogovoru bomo največ pozornosti posvetili Pregljevemu zadnjemu romanu V Elvisovi sobi. Med drugim bomo spoznavali podobo mesta Ljubljane v tem literarnem delu ter spregovorili o značilnostih urbanega romana. Literatura v mestu je cikel treh pogovornih večerov z literarno - domoznansko tematiko. Na večerih, kjer si teorija in praksa podajata roko, z različnimi sodobnimi avtorji, ki žive in ustvarjajo v Ljubljani, ter z literarnimi teoretiki in literarnimi zgodovinarji spregovorimo o aktualnih literarnih delih. Pogovore bo povezovala Erika Marolt.

ODPOVEDANO: PreBrano – Evelina Umek

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Tema bralnega srečanja so ženske v literaturi. Kakšne so, kako jih dojemamo, kako se bralke in bralci do njih opredeljujemo? Lahko ženske like v romanih, povestih, kratki prozi opredelimo samo kot matere, žene, hčere, ljubimke, pustolovke ali jih dojemamo širše, na ozadju zgodovinskega časa ter v kontekstu zgodovinskega razvoja. Morda je ključ njihovega razumevanja v avtorjevem, avtoričinem odnosu do sveta?

Eros in prijateljstvo – mag. Marko Ogris

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Če se zdi, da ima eros kot strastna ljubezen danes še vedno pomembno vlogo v naših življenjih, pa bi to težko trdili za prijateljstvo ali philio - ne glede na številna spletna socialna omrežja, kjer se "prijatelji" štejejo v stotinah. Ob tematiziranju pomena prijateljstva v zgodovini filozofije - od antike (Platon, Aristotel, Seneka) do novega veka (Montaigne in Nietzsche) - se bomo vprašali: Kaj nam prijateljstvo pomeni danes, ko v medčloveških interakcijah šteje predvsem pragmatično zbiranje površnih znancev, spletnih neznancev ali potencialnih poslovnih partnerjev? Čemu bi torej še tratili svoj dragoceni čas, ki je denar, za prijateljske vezi z vsebinsko sicer privlačnimi ljudmi, ko pa nam pri naši skrbi za družbeni status in materialne pridobiti ne pridejo prav? Morda zato, ker "imeti in znati razvijati prijateljsko razmerje" od grške antike do danes ostaja gibalo duhovnega razvoja človeškega posameznika in obenem nujna nadgradnja vseh naših zavezujočih in "zaresnih" med osebnih odnosov - za razliko od množice navideznih!

Čarobna čokolada: kakav kot rastlina učiteljica pri prebujanju zavesti – Tadeja Škorja

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Kakav kot napitek, v zrnih, kot prigrizek, presni ceremonialni – k nam prihaja v mnogo oblikah. V Evropi se vedno bolj razcvetajo kakavove ceremonije, kjer udeleženci delajo na osebni rasti. Bi radi izvedeli več o delu z rastlinami učiteljicami in kakavovih ceremonijah? Vabljeni na predavanje, kjer bomo izvedeli kako uživati kakav in kako si sami pomagati z njim!

Slovanski bralni klub: Obletnica mature

Mestna knjižnica Ljubljana, 20. februar 2020 ― Rdeča nit kratkih zgodb je neuresničena obletnica mature, na kateri si ljudje pripovedujejo kratke reze iz svojega življenja. Vendar ne gre za klasične zgodbe z obletnic ... Gre za odlomke iz življenj, kratka potovanja skozi stanovanja, spalnice, postelje, avtomobile itn. nekdanjih sošolcev v povojni Bosni in Hercegovini ali v diaspori. Vojna ni neposredna tema nobene zgodbe, med vrsticami pa razberemo, kako je zaznamovala vse protagoniste. Gostja drugega srečanja, ki ga bosta vodili slavistki Tatjana Jamnik in Jana Šnytová, bo prevajalka knjige Đurđa Strsoglavec Na srečanjih v okviru Slovanskega bralnega kluba bomo izpostavili imenitna dela slovanskih avtoric in avtorjev ter se o njih pogovarjali z njihovimi prevajalci oziroma ustvarjalci ter udeleženci. Celoten program si lahko ogledate TUKAJ.
Franc Novinc

Franc Novinc

UKM, 20. februar 2020 ― Novinc, Franc Ko vstopiš v atelje slikarja Franca Novinca, te objame svetloba izpod steklene piramide, ki ga pokriva. Vljudno diskretna je, čeprav vsemu drugemu pomaga postati vidno. Barvam, stojalu, na katerem je še nepreizkušena slikarska možnost, steni, od vrha do tal pokriti s študijami, skladovnicam zloženih slik, ki kot igralci v zaodrju čakajo na svojo gledalsko praizvedbo. Površnemu obiskovalcu bi se ob njihovi količini utegnila poroditi misel, da bi lahko slikar po biblijsko dahnil svoji duši: »Duša, veliko motivov, barv, oblik, spominov, pogledov in vsebin imaš, shranjenih za mnogo let. Počivaj, ogleduj, meditiraj, uživaj in bodi dobre volje.« Naivno bi pač predpostavljal, da je »blagor« Novinčeve slikarske duše počivanje na lovorikah. Pa je nekaj prav nasprotnega: izziv, napor in užitek, ko se s čopičem v roki radoveden in negotov nagneš ven iz znanega, v »kresno noč sveta«, in jo prevedeš v jezik, v katerem utegneta imeti »noč« in »svet« še pretresljivejši prav kot v lastnem jeziku. Temà se razsvetli, barve postanejo peč za varjenje zvezd, misel preskoči ogrado vsakdana in se izmuzne na poetično pašo. Vegetacija, seneni vozovi, konji, žabarji, kresnice, vrane in čebele postanejo protagonisti živopisne pravljice. In mi z njimi. Najmanjše seme lahko ima usodne posledice, neopazno, nemo in zamolčano spregovori, običajne stvari je mogoče uzreti, kakor da jih vidiš prvič. Atelje postane prostran trg, slike na njem v trajanje ujeto gradbišče duha. Izkaže se, da obstajajo plasti stvarnosti in psihe, v katerih čas, zahvaljujoč pozitivnim prvinam tankočutnosti, pozornosti in čudenja, »obstoji«. In človek začenja slutiti, zakaj je odpiranje teh pradavnih »konstant« v času, ki ne premore ne transcendirajočega ne preroškega potenciala, tako močno povezano z ugankami in šifranti »kresne noči«.Svet skozi dioptrijo »kresne noči«, predtakt Jožefa Muhoviča   Vir: založba Modrijan COBISS.SI-ID - 302695424 Umetnost Založba:  Modrij

20. februarja 2019 je umrla Alma Butia, slovenska atletinja

Kamra.si, 20. februar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...20. februarja 2019 je v Zagrebu umrla  Alma Butia, slovenska atletinja.  Rodila se je 9. februarja 1929 na Teharjah. Rodila se je na Teharjah očetu Matu Butia, državnemu uradniku in materi Minki, rojeni Zupanc. Svojo športno pot je začela pri športnem klubu Svoboda Teharje, atletskem klubu Teharje, kasneje pa je prestopila v atletski klub Kladivar Celje, kjer je imela boljše pogoje za trening in se je njena športna kariera strmo vzpenjala. 
še novic