70 let Avstrijske državne pogodbe

70 let Avstrijske državne pogodbe

Zgodovina na dlani, 27. julij ― Letos smo obeležili 80 let od konca II. svetovne vojne, šele desetletje kasneje pa je bila podpisana Avstrijska državna pogodba, s katero je bila določena usoda naše severne sosede in s tem tudi slovenske (ter hrvaške) manjšine v povojni Avstriji. Jeseni 1918 je s koncem I. svetovne vojne svojo pot po več stoletjih zaključila habsburška... Nadaljuj z branjem
Fantastični štirje: prvi koraki

Fantastični štirje: prvi koraki

MMC Film, 27. julij ― Po skoraj dveh desetletjih kraljevanja na vrhu kinolestvic in milijardah zaslužkov se je v zadnjem času studio Marvel spoprijemal s serijo neuspehov, ko so številne njihove filme kritiki raztrgali, gledalci pa preskočili.

V Dubrovniku premiera predstave Medeja režiserja Martina Kušeja

Misli, 27. julij ― V sklopu 76. Dubrovniškega poletnega festivala bodo nocoj na trdnjavi Lovrijenac premierno uprizorili predstavo Medeja režiserja Martina Kušeja. Gre za mednarodno koprodukcijo Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor, Hrvaškega narodnega gledališča v Varaždinu in dubrovniškega festivala. Premiera je razprodana, ponovitve so do konca julija.
1966 Cesarski vrh – Cesta, proga in kamnolom

1966 Cesarski vrh – Cesta, proga in kamnolom

Stare slike (Cerknica), 27. julij ― Cesarski vrh je gozdnato področje na občinski meji med Vrhniko in Logatcem. Tu se Vrhniški klanec prevesi v ravno Logaško polje. Železniška proga Ljubljana-Sežana in stara cesta Vrhnika-Logatec na tem področju potekata vzporedno. Stara cesta je bila v 1990. letih še vedno tlakovana z granitnimi kockami, ki so med vožnjo vozil povzročale tresljaje in prav […]
Umrl akademski slikar Ludvik Pandur

Umrl akademski slikar Ludvik Pandur

Misli, 26. julij ― Umrl je akademski slikar in profesor Ludvik Pandur. Star je bil 77 let. Po poročanju časnikov Večer in Delo je novico o njegovi smrti na enem od družbenih omrežij danes sporočila njegova hči, plesalka Ana Pandur Predin.
Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Misli, 26. julij ― Celjska Mohorjeva družba je izdala prevod avtobiografske knjige nemške avtorice Jennifer Teege z naslovom Ded Amon bi me zagotovo ustrelil, založba Litera pa prevod romana Na čistem finskega pisatelja Arttuja Tuominena. Pri založbi Miš je izšla otroška knjiga Kaj je najstarejše na svetu izpod peresa Teje Močnik z ilustracijami Mance Krošelj.
»Moje življenje je zgodba o samouresničevanju nezavednega«

»Moje življenje je zgodba o samouresničevanju nezavednega«

Airbeletrina, 26. julij ― Na začetku je bila knjiga. Človek in njegovi simboli, poslednje besedilo, ki ga je pred smrtjo napisal švicarski psihiater in psihoanalitik Carl Gustav Jung (26. 7. 18756. 6. 1961), čigar 150. obletnico rojstva slavimo danes. Zbornik je izšel leta 1964, v njem so na Jungovo zahtevo objavljena tudi besedila nekaterih njegovih najbližjih sodelavk in sodelavca. Jung je prošnjo, naj napiše nekaj za nestrokovno bralstvo, sprva zavrnil, nakar je sanjal, da »stoji na javnem prostoru /…/ in nagovarja množico ljudi, ki ga napeto posluša in razume, kaj ji pripoveduje«. Sanje je upošteval, kar seveda ne preseneča, saj je Jung sanje in druge izraze nezavednega jemal zelo resno. Carl Gustav Jung (1875–1961) (Vir: ETH-Bibliothek) Jung je bil pomembna osebnost v intelektualni zgodovini 20. stoletja. »Moje življenje je zgodba o samouresničevanju nezavednega. Vse, kar leži v nezavednem, se hoče manifestirati.« S tema stavkoma se začne njegova biografija Spomini, sanje, misli, v kateri je ubesedena manj kot polovica intervjujev, ki jih je z Jungom opravila njegova nekdanja študentka, tedaj tajnica Aniela Jaffè. Celotni intervjuji bodo prvič objavljeni predvidoma konec letošnjega leta, s čimer bodo odpravljene številne izpustitve Jungove izvorne misli. Aniela Jaffé (1903–1991) je s svojim nekdanjim profesorjem kot tajnica opravila vrsto intervjujev in ubesedila tudi svoje spomine nanj. »Še niste pogruntali, da nam večina psiholoških teorij veliko pove o avtorjih samih?« Tako nekako me je navihano vprašala izkušena ameriška jungovka na začetku mojega vmesnega izpita v okviru jungovskega študija. Jung je uvedel številne psihološke koncepte – kolektivno nezavedno, arhetipi, sebstvo, anima in animus, senca, introvertiran in ekstrovertiran in nekateri drugi izrazi so iz žargonske rabe prešli v vsakdanjo. Ena njegovih osrednjih teorij govori o individuaciji – psihološkem zorenju posameznika v celovito osebnost. Njen nastanek laže razumemo, če poznamo n
Od Kleopatre do kraljice: Helen Mirren jih ima 80

Od Kleopatre do kraljice: Helen Mirren jih ima 80

Misli, 26. julij ― Danes 80-letna Helen Mirren je kot mlada igralka sprva navduševala v gledališču. Njena filmska kariera se je razcvetela razmeroma pozno in dosegla vrhunec z oskarjem za glavno vlogo v filmu Kraljica. V svoji dolgi filmski karieri je prepričala v najrazličnejših vlogah in žanrih - od zgodovinskih filmov do kriminalnih filmov in komedij.
Začenja se festival Dobimo se pred Škucem

Začenja se festival Dobimo se pred Škucem

SiGledal, 26. julij ― Pred Škucem se začenja poletni festival Dobimo se pred Škucem, ki do 3. avgusta ponuja brezplačne, kulturi in ustvarjalnosti posvečene dogodke. Odprla ga bo gledališka predstava Krotilka coprnij Tine Janežič, sledijo odprtje razstave in modna revija oblikovalcev z Naravoslovnotehniške fakultete ter odprtje razstave Tamare Mihalič.
še novic