SEM,
28. julij
―
V projektu Združimo se! povezujemo dva izziva: okoljsko problematiko in družbeno pravičnost. V snovanje projektnih aktivnosti smo povabili predstavnike romske skupnosti, s katerimi smo za temo izobraževalnih in umetniških aktivnosti z Rominjami in Romi izbrali pridelovanje in pripravo hrane skozi čas.
Romi so priznana narodna manjšina v Sloveniji, njihova prisotnost v regiji pa sega vsaj v 15. stoletje. V Sloveniji živi približno 12.000 Romov. Slovenska romska skupnost je raznolika in v projekt smo vključili različne skupine: iz Prekmurja, Dolenjske in Maribora. Romi v Sloveniji se še vedno soočajo s pomembnimi izzivi: socialna izključenost in diskriminacija, stanovanjski problemi, izzivi na področju izobraževanja in zaposlovanja ter zdravstvene neenakosti. Z namenom vključiti Rome v diskusije o pridelovanju in pripravi hrane, na kar podnebne spremembe pomembno vplivajo, smo razvili pet izobraževalnih in umetniško aktivnost.
Cilj izobraževalnih aktivnosti, ki so pokrivale teme, kot so trajnostno vrtnarjenje, nabiranje zelišč in izdelava izdelkov iz njih, ločevanje odpadkov in recikliranje, kuhanje in uporaba ostankov hrane, je bil udeležencem ponuditi nove informacije in jim omogočiti, da nove prakse tudi sami preizkusijo. Pri tem smo odprli vprašanje, kaj lahko v svojem lokalnem okolju sami storijo za spremembe – ponekod imajo zemljo in lahko zasadijo svoj vrt, v mestnem okolju pa je do zemlje težje priti. Pogovarjali smo se tudi o tem, katera zelišča so zdravilna in kaj vse lahko iz njih izdelamo, kako skuhati okusne jedi, ostanke od obroka pa porabiti, ter o možnostih in načinih ločevanja odpadkov. Posebej zanimivo je bilo slišati o zgodovini romske skupnosti in njenem razvoju na podlagi prehrane. Aktivnosti o zeliščih in prehrani so pripravile strokovnjakinje za ta področja iz romske skupnosti.
Cilj umetniške aktivnosti je bil senzibilizirati udeležence za tematiko, prepoznati njihove izkušnje in znanje ter to uporabiti kot osnovo za obravnavo dediš